نخستین حریف ایران در جام جهانی در گرمای قطر زمینگیر شد

گرمای هوای شهر دوحه و بیماری‌های حاصل از گرمازدگی بازیکنان کادر فنی تیم ملی فوتبال انگلیس را نگران کرده است.

image_pdfimage_printچاپ خبر

انگلیس کشوری است که فوتبال را اختراع کرده است. موضوعی که همچنان بسیار جنجالی است، چون آن‌ها فوتبال را بازی خودشان می‌دانند و معتقد هستند که بهترین بازی ممکن را ارائه می‌دهند.

آن‌ها همچنین چند دهه است که منتظر بازگشت فوتبال به خانه هستند و به نظر می‌رسد که شاید این اتفاق کمی طولانی شده باشد، اما در نهایت در این مسیر رخ خواهد داد.

شاید به همین دلیل است که انگلیس در تمامی مسابقات و  خصوصا دیدار‌های بزرگ مانند جام جهانی و یورو با مشورت کارشناسان و با روش‌های علمی به میدان می‌رود. چیزی که در حال حاضر باعث نگرانی انگلیسی‌ها و خصوصا کادر فنی و پزشکی این تیم شده است، دمای هوای دوحه است. هرچند این موضوع نباید معضلی جدی برای آن‌ها باشد، چون اولا تمامی ورزشگاه‌ها دارای سیستم تهویه قوی قدرتمند هستند و دوما دو بازی این تیم در مرحله گروهی پس از غروب آفتاب برگزار خواهد شد.

با این حال، کادر فنی انگلیس برنامه‌ای دقیق در نظر گرفتند تا مطمئن باشند که دمای بدن بازیکنان این تیم در شرایط عادی است و آن‌ها می‌توانند بر مانع گرما در مسیر کسب عنوان قهرمانی غلبه کنند.

بر کسی پوشیده نیست که بازی مالکانه بخشی جدایی‌ناپذیر از فلسفه و سبک بازی گرت ساوت‌گیت در طول دوران حضورش روی نیمکت این تیم بوده است و بازیکنان همیشه روی کنترل سرعت بازی تاکید داشته‌اند.

این موضوع خصوصا در اولین بازی مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۲۲ که برابر تیم ملی ایران است بسیار مهم خواهد بود، چون این بازی قرار است ساعت ۱۶ به وقت محلی برگزار شود و مقابله با گرمایی که انگلیس به آن عادت ندارد نقشی کلیدی را ایفا می‌کند.
سیستم تهویه هوای ورزشگاه باعث می‌شود که دمای هوا در حدود ۲۳ درجه باشد و این تا حدی فشار گرما را در روز بازی‌ها کاهش خواهد داد.

با وجود این، کارشناسان انگلیسی چندین مورد را در نظر دارند تا تاثیر گرما روی عملکرد بازیکنان در زمین و در تمرینات را تا بیشترین حد ممکن کاهش دهند. خصوصا که دو تمرین اول این تیم در قطر در ساعت ۱۲:۳۰ ظهر انجام شد که گرم‌ترین ساعت روز است و دمای هوا در سایه به ۳۳ درجه می‌رسید.

ساوت‌گیت از عمد این ساعت را انتخاب کرد و به بازیکنانش اعلام کرد که باید هرچه سریع‌تر با این شرایط سازگار شوند تا بتوانند بازی خوبی را ارائه کنند.

آن‌ها پیش از این در مسابقات یورو ۲۰۲۰ نیز تجربه بازی در گرما را داشتند و سعی کردند با استفاده از حوله‌های یخ، بسته‎‌های یخ و اسپری کردن آب خنک با این مشکل روبرو شوند. آن‌ها حتی درباره این که دیگر رشته‌های ورزشی چطور بر گرما غلبه می‌کنند نیز تحقیق کرده‌اند و ساوت‌گیت اطمینان دارد که تمامی تدابیر برای این موضوع اندیشیده شده است.