جوایز دولت به کشتی‌گیران ملی؛ مقایسه با پاداش فوتبالی‌ها

خبرورزشی نوشت: پس از پیروزی تیم ملی ایران مقابل ولز، به‌عنوان پاداش به هریک از بازیکنان تیم ملی حواله واردات خودرو اهدا شد که این موضوع اعتراض برخی ملی‌پوشان دیگر به خصوص کشتی‌گیرها را به‌وجود آورد.

تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی با دو باخت و یک پیروزی نتوانست از گروهش صعود کند و از دور رقابت‌ها کنار رفت. تیم ملی در بازی اول مقابل انگلیس با نتیجه ۶-۲ شکست خورد تا سنگین‌ترین شکست تاریخ در فوتبال ایران ثبت شود. یوزهای آسیایی در بازی دوم مقابل ولز موفق شدند با یک بازی هجومی و زیبا یاران گرت بیل را با نتیجه ۲-۰ شکست دهند تا شانس صعود از گروه را به دست آورده و در حالی در بازی سوم مقابل آمریکا قرار گرفت که با یک تساوی می‌توانست به دور بعدی صعود کند اما ایران بازی را با نتیجه ۱-۰ واگذار کرد و رویای صعود برای شاگردان کی روش به پایان رسید.

اما این تمام حواشی تیم ملی در جام جهانی نبود. ملی‌پوشان پس از برد مقابل ولز و زمانی که هنوز صعودشان مسجل نشده بود حواله واردات خودروی خارجی پاداش گرفتند تا صدای سایر ورزشکاران دربیاید. چند کشتی‌گیر از جمله کامران قاسم‌پور و برادران گرایی نسبت به این پاداش فوتبالیست‌ها اعتراض کردند و معتقد بودند آن‌ها برای ایران افتخارآفرینی می‌کنند اما پاداش فقط برای فوتبالیست‌ها است.

حالا و پس از اعتراض کشتی‌گیران به پاداش فوتبالیست‌ها، نگاهی هم به دریافتی‌های قهرمانان کشتی کشور در سال اخیر می‌اندازیم:

تیم ملی کشتی ایران سال گذشته و در مسابقات جهانی نروژ مقام سوم را به دست آورد. تیم کشورمان در این رقابت‌ها کار بزرگی انجام داد و علاوه بر این‌که ۶ نفر فینالیست شدند، موفق به کسب سه مدال طلا، سه نقره و یک برنز شد. حسن یزدانی، کامران قاسم‌پور و امیرحسین زارع طلایی‌های تیم ملی کشورمان بودند که بعد از مدال‌شان ۱۴۰۰ یورو (حدود ۵۵میلیون تومان) از فدراسیون کشتی پاداش گرفتند. پاداش علیرضا سرلک، امیرمحمد یزدانی و محمد نخودی نیز که به مدال نقره جهان رسیدند نیز ۱۱۰۰ یورو بود و مجتبی گلیج مرد برنزی کشتی ایران نیز ۹۰۰ یورو پاداش گرفت.

همچنین تیم ملی کشتی فرنگی ایران با هدایت حسن رنگرز به عنوان قهرمان رقابت‌های جهانی ۲۰۲۲ بر سکوی نخست جام جهانی ایستاد. اتحادیه جهانی کشتی مبلغ ۷۰هزار فرانک سوییس که تقریبا معادل ۲میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان است را به عنوان جایزه تیم نخست به ایران اهدا خواهد کرد. با اعلام علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی، این پاداش بین اعضای تیم ملی کشتی فرنگی تقسیم شد.

۲۵۸ ۲۵۸