صدیقی: صالحی‌امیری علیه فدراسیون ووشو و منافع ملی اقدام کرد

رئیس فدراسیون ووشو گفت: تا به حال ندیده بودم که یک مسئول رسمی ورزش کشور اتهاماتی را علیه منافع ملی مطرح کند که اساس نداشته باشد.

به گزارش خبرگزاری ایپنا ؛ نشست خبری امیر صدیقی، رئیس فدراسیون ووشو صبح امروز( چهارشنبه – ۲۱ دی ماه) در محل آکادمی ملی ووشو برگزار شد.

در این نشست صدیقی در ابتدا اظهار داشت: در ۱۰ ماه گذشته خدا را شکر اتفاقات خوبی افتاد و دختران و پسران ما موفق به کسب ۵۸ مدال بین‌المللی ارزشمند کسب شدند. در آخرین روزهای سال گذشته و قرن ۱۴۰۰ در کوراش قهرمانی بزرگسالان آسیا در تاجیکستان، دختران و پسران ما ۴ طلا، ۵ نقره و ۳ برنز کسب کردند. در بخش دختران سوم شدیم و در بخش پسران نیز قهرمان شدیم. در کوراش قهرمانی جوانان آسیا که در تایلند برگزار شد نیز با کسب ۲ طلا، ۴ نقره و ۴ برنز قهرمان شدیم. آذرماه، ماه خوب و خوشی برای خانواده ووشو بود و اتفاقات خوبی افتاد. ابتدا در کوراش قهرمانی جهان که در هند برگزار شد ما نایب قهرمان جهان شدیم و ثمره برنامه ریزی ما در کوراش بانوان کسب ۳ طلا بود که خیلی درخشان و ما را به آینده امیدوار کرد. در این مسابقات نیز موفق به کسب ۶ طلا، ۳ نقره و ۴ برنز شدیم.

وی تصریح کرد: بچه‌های ما در قهرمانی جهان جوانان ووشو هم با کسب ۱۳ طلا، ۵ نقره و ۵ برنز نیز بسیار خوش درخشیدند و با اقتدار قهرمانی را کسب کرد و بالاتر از چین و اندونزی میزبان این اتفاق رقم خورد. رئیس فدراسیون ووشو اندونزی که جز وزرای ارشد و رئیس حزب کار این کشور است به شوخی می‌گفت ما هزینه کردیم و ایران قهرمان شد که اتفاق خوبی بود. در روز پایانی ۸ بار سرود جمهوری اسلامی به صدا درآمد و پرچم‌مان به اهتزار درآمد. سال ۲۰۲۳ سال بسیار حساس و مهم و انشالله درخشانی برای ورزش کشور باشد. در این سال بازی‌های آسیایی و در برخی رشته‌ها مسابقات کسب سهمیه المپیک برگزار خواهد شد و ۸ رویداد بین‌المللی نیز در تقویم فدراسیون بین‌المللی کوراش و ووشو در نظر گرفته شده است.

رئیس فدراسیون ووشو افزود: شروع رویداد ما تست بازی‌های آسیایی در مردادماه است و در ادامه مسابقات کونگ فو قهرمانی جهان برگزار خواهد شد و بعد از آن نیز بازی‌های دانشجویان جهان را خواهیم داشت و امیدوارم نهایت استفاده را از ظرفیت ووشو در این مسابقات برده شود. قهرمانی آسیا نیز در مردادماه و بازی‌های آسیایی در مهرماه برگزار می‌شود. ووشو برگترین کاروان انفرادی را با ۱۹ ورزشکار خواهد داشت. اگر حمایت خوبی صورت بگیرد این امکان وجود دارد تا ووشو به کاروان کشور ایران کمک کند.

صدیقی خاطرنشان کرد: در اواخر مهرماه مسابقات کامبت گیمز در ریاض و در ادامه ووشو قهرمانی جهان را خواهیم داشت. هنوز تاریخ مسابقات جهانی کوراش اعلام نشده است، اما تقویم ما فشرده است. از بهمن‌ماه انتخابی تیم‌های ملی ووشو را در تهران خواهیم داشت و از خردادماه سال آینده اردوهای تیم ملی را خواهیم داشت. اردیبهشت ماه نیز مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی برای مسابقات قهرمانی آسیا رده‌های پایه را برگزار می‌کنیم.

وی با انتقاد از اقدامات صالحی امیری علیه فدراسیون ووشو و منافع ملی گفت: متاسفانه تقریبا در نیمه مردادماه صالحی امیری مکاتبه‌ای با فدراسیون جهانی و رئیس فدراسیون جهانی داشتند و مطالبی را عنوان کردند. تا به حال ندیده بودم که یک مسئول رسمی ورزش کشور اتهاماتی را علیه منافع ملی مطرح کند که اساس نداشته باشد. آنقدر ایشان در ارسال نامه عجله داشتند که پنجشنبه شب و قبل از شروع بازی‌های کشورهای اسلامی این نامه را ارسال و حتی اسم من را به غلط نوشتند. بیشتر از آنکه نامه مهم باشد، واکنش فدراسیون جهانی برای ما مهم بود. اقدام علیه منافع ملی کشور به هیچ عنوان واکنش خوبی نیست. همیشه در اخبار شنیده بودم که از داخل به نهادهای بین‌المللی علیه منافع ورزش نامه می‌زنند، اما این موضوع را ندیده بودم.

صدیقی در ادامه خاطرنشان کرد: نکته مهم در پاسخ این نامه بود که پاسخ را دبیرکل داد و موضوع برای فدراسیون جهانی آنقدر مهم نبود که رئیس پاسخ این نامه را بدهد. در پاسخ دبیرکل فدراسیون جهانی سوال شده بود چطور این نامه‌ بدون سربرگ و مهر ارسال شده و اصالت نامه مورد تردید قرار گرفته بود. در ادامه پرسیده شده بود اگر مستنداتی علیه من و فدراسیون ووشو دارید، ارسال کنید که هیچ وقت فرستاده نشد. این اتفاق، موضوع مهمی بود، اما به خاطر اقتدار در بازی‌های کشورهای اسلامی و انتخابات کمیته ملی آن را مطرح نکردیم.

رئیس فدراسیون ووشو افزود: پس از این اتفاقات هم فدراسیون جهانی می‌گوید مهدی علی‌نژاد به عنوان نماینده فدراسیون جهانی در ایران است و با او در ارتباط باشید.

صدیقی ادامه داد: خدا را شکر شاهد انتخابات خوب و آزادی در کمیته ملی المپیک بودیم که نشان داد ورزش کشور محل دموکراسی است. همیشه انتقاد داشتم چرا انتخاب در دی ماه ۱۴۰۰ برگزار نشد و چندین مورد گفتم و حتی تذکر دادم و در نهایت خسروی‌وفا و تیمشان بسیار خوب مسائل ورزش را پیش بردند و به وظیفه خودشان که حمایت از فدراسیون‌های ورزشی است عمل کردند. امیدوارم با همین قدرت ادامه بدهند و فدراسیون‌ها را به گونه‌ای حمایت کنند که در بازی‌هایی آسیایی شاهد درخشش ورزش کشور باشیم.

وی در خصوص اتهامات مطرح شده از سوی صالحی‌امیری گفت: اعلام کرده بودند که من یک باند رسانه‌ای ایجاد و اخبار جعلی منتشر کردم و مقامات قضایی برخورد کردند که واقعیت نداشت. هیچ مستندی نیز ارسال نشد و حتی اعلام کرده بود که من را برکنار کردند. باید تشکر کنم که عقل سلیمی چون پولادگر در ورزش کشور وجود داشت و مسائل رصد شد و اتفاقی برای ورزش کشور نیفتاد.

رئیس فدراسیون ووشو در خصوص ترکیب تیم ملی ووشو در بازی‌های آسیایی و قهرمانی جهان که با فاصله کوتاه برگزار می‌شود، تصریح کرد: در ساندا بازی‌های آسیایی تمام اوزان را نداریم و در تالو نیز محدودیت برای کشورها وجود دارد. در ساندا آقایان ۴ وزن و در ساندا بانوان نیز ۲ وزن شرکت می‌کنند، اما مسابقات قهرمانی جهان در تمامی اوزان خواهد بود. تصمیم ما این است که تیم بازی‌های آسیایی را تقویت و در قهرمانی جهان به میدان برویم.

وی در مورد گلایه از وزیر ورزش برای عدم تبریک قهرمانی ووشو در قهرمانی جهان جوانان گفت: گلایه نکردم. از من پرسیده شد که از عدم تبریک از سوی وزیر ورزش ناراحت شدم که گفتم ناراحت نشدم. اتفاق خوب این بود که آنچه که وظیفه فدراسیون بود انجام و دل ملت شاد شد و خیلی‌ها تبریک گفتند. از طرف وزارت ورزش و جوانان نیز پولادگر تبریک گفت. من گفتم جای گلایه بابت این موضوع نیست و حتی سخنگوی دولت نیز این قهرمانی را تبریک گفت و در نهایت وزیر ورزش نیز در حاشیه جلسه هیئت دولت تبریک گفتند.

صدیقی در خصوص انتخاب ملکی به عنوان دبیر فدراسیون و قطع همکاری با بهرمن گفت: یک سازمان موفق سازمانی است که همیشه برای پیشبرد اهداف تغییرات مثبت را ایجاد کند. صحبت شده که چرا در این مدت تعدد تغییرات دبیرها زیاد بوده، اما ما بنا به دلایل مختلف این تغییرات را ایجاد کردیم. بهرمن از افراد موفق ووشو کشور است و به خاطر قبول سمت معاونت ورزش آقایان شهرداری و اینکه دو شغله می‌شدند از ما جدا شدند. ملکی سال‌ها در ووشو کشور و سازمان‌ تیم‌های ملی حضور داشته به عنوان دبیر انتخاب شد و امیدوارم در مسئولیت جدید نیز موفق باشد.

وی در خصوص مدال نقره زهرا کیانی در بازی‌های آسیایی جاکارتا و احتمال خوشرنگ‌تر شدن آن تصریح کرد: رقابت‌های تالو بسیار سخت و پیچیده است. از طرفی چین میزبان دوست ندارد حتی یک مدال از دستش بیفتد، اما تلاش می‌کنیم کیانی و دیگر دختران ما عملکرد خوبی‌ داشته باشیم و در ابتدا مدال دوره گذشته را تکرار و در ادامه نیم نگاهی به مدال خوشرنگ‌تر داشته باشیم.

صدیقی در پاسخ به سوال خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در خصوص سرنوشت کادرفنی و حضور امیر اوجاقی و راضیه طهماسبی در کادرفنی ساندا آقایان و بانوان و فرشاد عربی در تالو گفت: در خصوص کادرفنی و در اوایل سال آینده شکل نهایی را با توجه به اعزام‌های مختلف و همزمانی که داریم، اعلام خواهیم کرد، اما قاعدتا ترکیب همین و شاید برخی قهرمانان دیگر اضافه شوند.

وی در پاسخ به این سوال که تفاهم نامه مالی را با وزارت ورزش امضا کردند، تاکید کرد: هنوز تفاهم نامه مالی انعقاد نشده و پیگیر هستیم. در بخش اعتبارات هم‌ هنوز کمک خوبی به فدراسیون نشده است و فکر می‌کنم‌ چیزی نزدیک به ۳۰، ۴۰ درصد اعتبارات خود را دریافت کردیم. بودجه فدراسیون در سال گذشته هشت و نیم میلیارد بود و پیش‌بینی من این است که با توجه به تورم و عملکرد فدراسیون چیزی نزدیک به ۳۰، ۴۰ درصد اضافه شود. به علاوه فدراسیون ووشو سال خوب و درخشانی را پشت سر گذاشت. از طرفی ما ۵ میلیارد تومان کمک مجلس به فدراسیون ووشو از طریق بند ۱۴ را نیز نگرفتیم و فکر می‌کنم در اعتبارات در نظر گرفته شده است. شرایط مالی ما شرایط خوبی نبود و در بحث اعزام‌ها توانستیم دقایق آخر اعزام شویم. امیدوارم تفاهم‌نامه و مبلغ در شان خانواده ووشو باشد چون سال آینده سال شلوغی را داریم. تا به حال موضوع امضای تفاهم‌نامه با ما مطرح نشده و پولادگر قول داد به زودی تفاهم‌نامه امضا شود.

صدیقی در مورد احتمال استفاده از مربیان خارجی در بخش ساندا گفت: قطعا در ووشو از ظرفیت مربیان ملی استفاده می‌کنیم. ووشو ایران یکی از قطب‌های دنیا و نتایج ما نشان دهنده توانایی مربیان ایرانی است، اما دوره‌هایی برای دانش افزایی خواهیم داشت. ما با انجمن ووشو تفاهم نامه‌ای داریم و یکی از بندهای آن استفاده از دانش افزایی مربیان است. در کوراش اگر بتوانیم ظرفیت مالی داشته باشیم حضور یک مربی خارجی در بخش بانوان می‌تواند در بازی‌های آسیایی به ما کمک کند.

وی در خصوص صحبت‌هایی که در مورد توسعه آکادمی ووشو مطرح کرده بود، تصریح کرد: از روز اول قبول مسئولیت، در آکادمی ظرفیت محدودی داشتیم و یکی از موضوعات ما توسعه آکادمی بود و مقداری زمین در ضلع شرقی برای ما در نظر گرفته شد. در آن زمان تامین اعتبار پیش بینی کردیم، اما سال گذشته کمترین اعتبارات را داشتیم و چیزی حدود ۶۱ درصد اعتبارات ما را دادند و با برگزاری اردوها نیز مجبور شدیم اندوخته پس انداز را هزینه کنیم. این اتفاق باید بیفتد و سالن ما سالن تمرین است و سالن مسابقه‌ای نیست.

۲۵۸ ۲۵۸