ایران – اسپانیا/ کار دشوار ملی‌پوشان مقابل عنوان دار جهان

تیم ملی مردان ایران در سومین دیدار خود از رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۲۳ لهستان روز دوشنبه ۲۶ دی ماه ساعت ۲۳:۳۰ (به وقت تهران) به مصاف تیم قدرتمند اسپانیا خواهد رفت.
محمد سیاوشی، علی رحیمی کازرونی، امیدرضا سرپوشی، مجتبی حیدرپور، محمدرضا اورعی، سلامان بربط، افشین صادقی، شهاب صادق‌زاده، وحید مسعودی، محمدمهدی بهنام‌نیا، میلاد قلندری، پویا نوروزی‌نژاد، محمد کیانی، مهرداد صمصامی، یاسین کبیریان‌جو، رضا یادگاری دهکردی، سید مهدی موسوی، صابر حیدری، محمدرضا کاظمی، علی کوهزاد ۲۰ ملی‌پوش حاضر در این مسابقات هستند.
روح‌الله اكرمی‌نیا (سرپرست)، وسلین وویوویچ (سرمربی)، حمید صادق شاه‌نشین (مربی)، شهداد مرتجی (مربی) و دانیال مصلح پور(پزشكیار) کادر تیم ملی هندبال ایران را در رقابت‌های قهرمانی جهان تشکیل می‌دهند.

تیم ملی هندبال ایران که از چند ماه پیش تحت هدایت وسیلین وویوویچ در آمده، در گروه A  رقابت‌های قهرمانی جهان در کنار اسپانیا، مونته‌نگرو و شیلی قرار گرفته است و نخستین دیدار ملی پوشان مقابل شیلی با برتری ۲۵ بر ۲۴ به سود ایران به پایان رسید. همچنین ایران دومین گام به مصاف مونته‌نگرو رفت و با وجود یک نمایش خوب و دیدنی این دیدار را بانتیجه ۳۴ بر ۳۱ واگذار کرد.

اسپانیا با کسب ۱۷ عنوان بین المللی ( ۴ مدال المپیک، ۴ مدال جهانی و ۹ مدال اروپایی) به عنوان یکی از موفق ترین تیم‌های هندبال دنیا لقب گرفته است. در کلکسیون افتخارات اسپانیایی‌ها دوبار عنوان قهرمانی جهان، چهار بار مقام سوم المپیک و دو بار هم عنوان نایب قهرمانی اروپا دیده می‌شود. این تیم به همراه سوئد تنها تیم‌هایی هستند که دوبار متوالی در اروپا عنوان قهرمانی را کسب کرده‌اند.

بدترین نتیجه اسپانیا در المپیک به سال ۱۹۷۲ در مونیخ باز می گردد که آن‌ها عنوان پانزدهم را کسب کردند. در مقابل بهترین مقام المپیکی آن‌ها به المپیک توکیو ۲۰۲۰ باز می‌گردد که عنوان سوم را بدست آوردند. در مسابقات قهرمانی جهان گذشته که در سال ۲۰۲۱ در مصر برگزار شد، اسپانیا مدال برنز جهان را کسب کرد.

سرمربی تیم هندبال اسپانیا، جوردی ریبرا ۵۹ سال دارد، در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ اسپانیا را به عنوان قهرمانی اروپا رساند. مدال برنز المپیک توکیو و برنز مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۱ از دیگر افتخارات این سرمربی برای ماتادورهاست.

آخرین بازی تیم ملی هندبال مردان ایران و اسپانیا سال ۲۰۲۲ در یک دیدار تدارکاتی بود که این بازی با نتیجه ۳۶ بر ۲۲ به سود اسپانیا به پایان رسید.