پیروزی مرد شماره یک شطرنج ایران در مسابقات تاتا استیل

پرهام مقصودلو ملی پوش شطرنج ایران در دور پنجم مسابقات تاتا استیل به پیروزی رسید.

 در دور پنجم هشتاد و پنجمین دوره مسابقات شطرنج تاتا استیل، پرهام مقصودلو مرد شماره یک شطرنج ایران، در جدول مسترز این مسابقات به مصاف فن فارست هلندی رفت و به پیروزی رسید. مقصودلو که دارای ریتینگ ۲۷۱۹ است، درحالی در این بازی پیروز شد که حریفش در این دور دارای ریتینگ ۲۶۸۱ بود.

مرد شماره یک شطرنج ایران با این پیروزی حدود ۴ واحد ریتینگ زنده خود را افزایش داد.

همچنین مگنوس کارلسن مرد شماره یک شطرنج جهان، که در این رقابت‌ها دست به مهره شده است، مقابل عبدوستاروف شکست خورد. این شکست درحالی برای کارلسن به دست آمد که او در دور قبل مقابل آنیش گیری هلندی شکست خورده بود.

کارلسن در این بازی حدود ۷ واحد ریتینگ زنده خود را از دست داد. کارلسن در حالی در شروع سال میلادی ۲۰۲۳ متحمل دو شکست متوالی در مسابقات تاتا استیل شده است که در سال گذشته تنها یک شکست در کارنامه داشت.

سیدمحمد امین طباطبایی، دیگر ملی پوش شطرنج ایران که با ریتینگ ۲۶۸۶ در جدول چلنجرز این مسابقات حضور دارد، در پنجمین بازی خود به مصاف ایلماز شطرنج باز ترکیه‌ای رفت و باخت. این شکست درحالی برای ملی پوش ایران به دست آمد که حریف او دارای ریتینگ ۲۶۰۹ بود.

با این شکست ملی پوش شطرنج ایران ۶ واحد ریتینگ زنده از دست داد. با این شکست ملی پوش شطرنج ایران ۲.۵ امتیازی باقی ماند و در رده هفتم ابن مسابقات قرار گرفت.

ایلماز ترکیه‌ای که در این مسابقات شکستی ندارد با ۴ امتیاز صدرنشین است.