دبیر: در امور کشتی آزاد و فرنگی نظر می‌دهم اما دخالت نمی‌کنم/ بارسلونا و رئال هم امکانات کمپ کشتی را ندارند!

رئیس فدراسیون کشتی گفت: در امور کشتی آزاد و فرنگی هرجا که از من بخواهند نظر مشورتی می‌دهم، اما دخالت نمی‌کنم.

مراسم رونمایی از چهارمین کتاب شهید کشتی گیر سید مصطفی میرشاکی امروز (سه شنبه) با حضور علیرضا دبیر رئیس فدراسیون، رئیس بسیج ورزشکاران، خانواده شهید، نویسنده کتاب و اصحاب رسانه در سالن کنفرانس ساختمان شهید جنگروی (فدراسیون کشتی) برگزار شد.

علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی در حاشیه این مراسم گفت: تیم منتخب کشتی آزاد امشب راهی جام یاریگین روسیه خواهد شد و مضاف بر آن ما ۲ تیم منتخب کشتی آزاد و فرنگی نیز راهی تورنمنت رنکینگ‌دار کرواسی خواهیم کرد. تیم کشتی فرنگی با ۲۱ کشتی‌گیر و کشتی آزاد هم در ۶ الی ۷ وزن در مسابقات کرواسی شرکت خواهد کرد. اعزام کشتی‌گیران براساس افزایش رنکینگ خواهد بود، چرا که مسابقات جهانی ۲۰۲۳ بلگراد که یکی از مراحل کسب سهمیه المپیک است در رنکینگ کشتی‌گیران و این که در کجای جدول قرار می‌گیرند، نقش بسیار مهم دارد.

وی ادامه داد: مربیان تیم ملی پس از بررسی اعلام کردند که مثلا چرا حسن یزدانی در فلان مسابقه باید حضور داشته باشد، قاسم‌پور و رحمان عموزاد نه. به هر حال چرخه انتخابی تیم ملی بحث‌های مربوط به خود را دارد و از طرفی امتیاز کسب شده کشتی‌گیران در رنکینگ عاملی است تا بتوانند جایگاه خوبی در جدول مسابقات جهانی ۲۰۲۳ داشته باشند.

دبیر تصریح کرد: در کشتی آزاد و فرنگی هرجا که از من بخواهند نظر مشورتی می‌دهم، ولی دخالت نمی‌کنم. وقتی در خصوص کامران قاسم پور از من نظرخواهی کردند، از او پرسیدم به ۸۶ کیلوگرم می‌آیی؟ گفت قطعا نه. وزن ۹۲ کیلوگرم هم که المپیکی نیست و باید به وزن ۹۷ کیلوگرم برود. به او گفتم به جای سال بعد، همین حالا با رقیب آمریکایی‌ات خودت را محک بزن. اشکالی ندارد ما نایب قهرمان جام جهان شویم. آن‌هایی که جام جهانی را در اولویت قرار دادند، کشتی مملکت را نابود کردند، ولی جام جهانی برای من مهم نیست. می‌توانستیم حسن یزدانی را ببریم و او و خیلی‌های دیگر را نابود کنیم که اول شویم، ولی برای قهرمانی جهان و المپیک یک فدراسیون ویران را به نفر بعدی تحویل دهم.

رئیس فدراسیون کشتی گفت: آقایان برای من المپیک معیار و مهم است و بعد هم مسابقات جهانی. آن‌هایی که مدام تیم‌ها را به جام جهانی و آسیایی بردند و یک پشتوانه به ما ندادند باید امروز جواب‌گو باشند.

وی با اشاره به تکمیل کمپ‌های تیم ملی کشتی گفت: بدون تعارف باید بگویم که کمپ تیم‌های ملی کشتی در دنیا بی‌نظیر است و در جهان حتی تیم‌های بارسلونا، رئال مادرید، باشگاه لیکرز آمریکا و هیچ تیمی در رشته‌های ورزشی هم اینگونه کمپی را ندارند. این تبلیغ نیست بلکه یک کار خوب است که نشان می‌دهد، می‌شود در ایران هم کار‌های خوب و بزرگ انجام داد. این کمپ‌ها مبارک خانواده کشتی باشد من در ساخت آن هیچ کاره بودم. تمام شرایط برای کشتی‌گیران مهیا است و آنان در بهترین امکانات قرار دارند. پیش از این تمام کار‌های ملی‌پوشان فقط در یک سالن بود، اما ما آنان را از یک فضای محدود خارج کردیم. اکنون کشتی استخر، پارک، سلف سرویس و همه امکانات لازم را دارد.

علیرضا دبیر خاطرنشان کرد: خدا را شاکرم که این توفیق را به ما داد و ان شاالله اخلاص هم در کار ما باشد و اعتقاد دارم تا خود شهید نخواهد کاری انجام نمی‌شود و از خدا ممنونم که این توفیق را به ما داد که امروز از چهارمین کتاب شهید کشتی گیر با نام برف و باروت رونمایی کنیم.

وی ادامه داد: با این حال تا الان کاری نکردیم ما بیش از ۱۵۰۰ شهید کشتی گیر داریم و باید هر هفته از این شهدا کتاب منتشر کنیم، چون ما در آن دنیا باید پاسخگو باشیم.

دبیر افزود: تا حالا هر کاری کردم برای نفسم بوده (مدال گرفتن، شهرت، دانشگاه، پست و مقام) همه برای دنیا بوده و برای نفسم و ان‌شاءالله خدا مرا ببخشد.

رئیس فدراسیون کشتی بیان کرد: شهدا از جهاد اکبر که مبارزه با نفس است به جهاد اصغر رسیدند که باید برای همه‌ی ما درس باشد همچنین قهرمانان جهان و المپیک ما هر چه به معنویت خدا، اهل بیت و شهدا نزدیک‌تر باشند ماندگار‌تر هستند.

قهرمان المپیک عنوان کرد: اگر ورزشکار برای هر کاری که انجام می‌دهد خدا را در نظر بگیرد، زندگی سالمی خواهد داشت و در نهایت مدال‌های بیشتری برای کشورش کسب می‌کند.

دبیر اضافه کرد: نمی‌دانم تا چه زمانی در کشتی هستم، اما خدا می‌داند صادقانه حرف می‌زنم و اینکه فردا کجا باشم به فکرم نمی‌رسد، اما یاد گرفتم که کارم را درست انجام دهم.

قهرمان جهان با بیان اینکه کتاب قهرمانان کشتی نیز در مرحله نگارش است، گفت: همزمان با نوشتن کتاب شهدا کتاب زندگینامه آقای سید علی اکبر حیدری به مرحله آخر رسید همچنین کتاب زندگینامه استاد امامعلی حبیبی و دیگر قهرمانان کشتی نیز در حال انجام شدن هستند.

دبیر با تاکید بر اینکه تا روزی که در فدراسیون هستم نوشتن کتاب شهدا و قهرمانان برای برای الگو سازی نسل آینده محکم انجام می‌دهیم، گفت: نسل آینده باید قهرمانان و پهلوانان واقعی که شهدا هستند را بشناسند و این وظیفه ماست همچنین تا پایان سال از ۵ تا ۶ کتاب دیگر رونمایی خواهیم کرد.