ازبکستان قهرمان جام ملت‌های آسیا شد

تیم فوتبال جوان ازبکستان با برتری مقابل تیم فوتبال جوانان عراق به مقام قهرمانی جام ملت‌های زیر ۲۰ سال آسیا رسید.

تیم جوانان ازبکستان در ورزشگاه تاشکند با حمایت غیرمنتظره و مثال‌زدنی هواداران خودی مقابل عراق قرار گرفت تا فینال جام ملت‌های زیر ۲۰ ساله‌های آسیا را برگزار کند.

ازبک‌ها در مرحله گروهی نیز با شاگردان عماد محمدرضا بازی کردند و در نهایت توانستند با یک گل حریف سرسخت خود را شکست دهند.

عراقی‌ها پس از صعود از گروه خود، مقابل جوانان ایران قرار گرفتند و با گل ثانیه‌های پایانی به برتری ارزشمندی دست پیدا کردند. چرا که علاوه بر کسب سهمیه جام جهانی در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌ها نیز حاضر بودند. شاگردان عماد رضا در این مرحله مقابل ژاپن قرار گرفتند و با خلق یک شگفتی و پس از برتری در ضربات پنالتی راهی فینال مسابقات شدند.

 

جام ملت‌های آسیا زیر ۲۰ سال| ازبکستان با شکست عراق قهرمان شد

از طرف دیگر ازبکستان هم راه سختی برای رسیدن به فینال داشت. شاگردان حیدروف ابتدا استرالیا را از پیش ر‌و برداشتند و سپس با حذف کره جنوبی به مسابقه‌ای رسیدند که عراق در آن انتظار آن‌ها بود.

در نهایت نیز این تیم امروز توانست با گل دقیقه ۷۲ رحمان علی‌اف که از روی نقطه پنالتی به دست آمد، قهرمان آسیا در رده جوانان شود. کاپیتان و شماره ۱۰ ازبک‌ها که عضو تیم سرشناس بنیادکار است و ستاره تیمش در راه رسیدن به قهرمانی در قاره کهن بود. نکته جالب توجه استقبال گسترده ازبک‌ها از این مسابقه بود و شاید جوانان این کشور قهرمانی آسیا را مدیون همان جوی باشند که طرفدارانشان به وجود آورده‌اند.

پس از موفقیت تیم امید ازبکستان در مسابقات انتخابی جام ملت‌های زیر ۲۳ سال، حالا تیم جوانان آن‌ها نیز کاپ نقره‌ای آسیایی را بالای سر خود برده است و این نشان می‌دهد که سران فدراسیون ازبک سرمایه‌گذاری بزرگی روی رده‌های پایه خود کرده‌اند. بدون شک با ادامه این روند، تیم ملی بزرگسالان ازبکستان که در چند سال اخیر افت محسوسی را تجربه کرده بود، در آینده رقیب سرسختی برای غول‌های آسیا می‌شود.