چربی سوزی شکم با دستگاه های بدنسازی

چربی سوزی شکم با دستگاه های بدنسازی

ورزش‌های هوازی مانند دویدن، کوهنوردی و دوچرخه‌سواری از جمله کارهایی هستند که برای لاغری و چربی سوزی شکم می‌توان انجام داد. با این حال بسیاری از افراد به دلایل مختلف امکان انجام این نوع ورزش‌ها را در فضای باز ندارند. به همین دلیل نوع افراد با خرید دستگاه‌ بدنسازی، شرایط لاغر شدن خود را مهیا کنند.

دوچرخه ثابت یکی از دستگاه‌های بدنسازی مؤثر در کاهش چربی‌های شکم و پا است که به شما امکان ورزش در خانه یا باشگاه را می‌دهد. در این بخش می‌خواهیم علاوه بر بررسی تأثیرات استفاده از دوچرخه ثابت بر لاغری شکمی، دستگاه‌های دیگری را نیز معرفی کنیم. پس اگر شما هم درگیر چربی‌های شکم شده‌اید تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

دستگاه‌های بدنسازی قاتل چربی را بشناسید!

تمرینات بدنسازی مختلفی وجود دارند که به طور هم‌زمان چندین عضله همچون عضلات شکم و پهلو را درگیر می‌کنند. این نوع ورزش‌ها روش‌های مناسبی برای از بین بردن چربی‌های اضافی شکم هستند که البته برای تأثیرگذاری نیاز به یک برنامه روتین و منظم هفتگی دارند. در ادامه دستگاه‌هایی که بیشترین تأثیر را در چربی سوزی دارند بررسی می‌کنیم.

دستگاه بدنسازی روئینگ

با استفاده از این دستگاه علاوه بر عضلات پا، عضلات شکمی نیز درگیر می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که تمامی عضلات راست شکمی، ماهیچه عرضی و عضلات مایل شکم در تمرین با دستگاه روئینگ درگیر می‌شوند و چربی سوزی بالایی رخ می‌دهد. البته علاوه بر چربی سوزی، در فرم گرفتن و تقویت عضلات شکم نیز مؤثر است.

دستگاه دراز نشست شیبدار

دراز نشست حرکتی است که هدف آن درگیر کردن عضلات سطحی و عمقی شکم بوده که می‌تواند نقش مهمی در چربی سوزی ایفا کند. دستگاه دراز نشست شیبدار دستگاهی است که می‌تواند به شما در انجام این حرکت کمک کند. میزان چربی سوزی با میزان زاویه‌ای که برای انجام دراز نشست تنظیم می‌کنید رابطه مستقیمی دارد. به طوری که هر چه زاویه بالاتر باشد، با چالش بیشتری روبرو خواهید شد.

دستگاه دوچرخه ثابت

ورزش کردن با این دستگاه عضلات ساق پا، کمر، باسن، همسترینگ و چهار سر ران را درگیر کرده و با فشار آوردن به عضلات شکم چربی‌های آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای تأثیر بیشتر برای آب شدن چربی‌های شکم، در هنگام رکاب زدن با دوچرخه ثابت شکم خود را به داخل کشیده و در حالت منقبض نگه دارید. علاوه بر این با منظم کردن تنفس خود، روند اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها را بهبود بخشیده و سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش دهید.

رکاب زدن در واقع شما را درگیر یک تمرین عرق آور می‌کند و به سوختن کالری‌ها و چربی‌های اضافی بدنتان منجر می‌شود. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید بهتر است رکاب زدن را با شدت بیشتر و در فاصله‌های کوتاه‌تر انجام دهید. به عنوان مثال ۴۰ ثانیه سریع و سخت رکاب زده و بعد از ۲۰ ثانیه استراحت این روند را ادامه دهید.

وزنه زدن راهی برای سوزاندن کالری

برای اینکه چربی سوزی بیشتر شود لازم است سوخت و ساز بدن را بالا ببرید. علاوه بر این زمانی که عضله سازی می‌کنید نیز در واقع به بالا رفتن این سوخت و ساز کمک کرده‌اید. به طور کلی داشتن ماهیچه سبب می‌شود تا در حالت استراحت نیز بدن شما مشغول سوزاندن کالری باشد. به طوری که هر ۰٫۴۵ کیلوگرم ماهیچه روزانه بین ۱۰ تا ۲۰ کالری را از بین می‌برد. این در حالی است که همان مقدار چربی نهایتاً می‌تواند ۵ کالری را مصرف کند. بدین ترتیب با داشتن عضله بیشتر، کالری سوزی و چربی سوزی بیشتری خواهید داشت که در نهایت به کاهش وزن منجر می‌شود.

برای اینکه از تمرین با وزنه بدنسازی نتیجه مناسبی بگیرید بهتر است بین هر ست کمتر از یک دقیقه استراحت کنید. برخلاف بسیاری از تمرینات ورزشی، وزنه زدن را نباید بیشتر از ۲ تا ۳ جلسه در هفته انجام داد؛ زیرا نه تنها باعث سوزاندن بیشتر چربی‌ها نمی‌شود بلکه ممکن است به بدن نیز آسیب وارد کند.

تردمیل، راهی برای رسیدن به وزن ایده‌آل

اگر می‌خواهید تمام اعضای بدن خود را به فعالیت وادار کنید استفاده از تردمیل گزینه مناسبی خواهد بود. شما با استفاده از این دستگاه می‌توانید انواع تمرینات از پیاده‌روی تا دویدن را انجام داده و نسبت به دستگاه‌هایی همچون دوچرخه ثابت و اسکی فضایی چربی بیشتری بسوزانید.

میزان کالری سوزی با تردمیل بسته به وزن شخص و سرعت تردمیل در هنگام استفاده متفاوت است. به طور کلی فردی با وزن ۵۸ کیلوگرم روی تردمیلی با سرعت ۸ کیلومتر بر ساعت، ۵۳۷ کالری می‌سوزاند در حالی که یک فرد ۸۰ کیلوگرمی در شرایط مشابه ۷۴۴ کالری را از بین می‌برد.

چگونه سرعت چربی سوزی را افزایش دهیم؟

تمامی تمریناتی که با دستگاه‌های بدنسازی انجام می‌شوند به عضله سازی و چربی سوزی منجر می‌شوند. با این حال اگر می‌خواهید از تمرینات خود نتیجه بهتر و سریعتری بگیرید، می‌توانید چندین تمرین را با یکدیگر ترکیب کرده و انجام دهید. به عنوان مثال اگر وزنه زدن را برای چربی سوزی انتخاب کرده‌اید در ابتدا و انتهای آن ۱۰ دقیقه تمریناتی همچون رکاب زدن با دوچرخه یا دویدن روی تردمیل را انجام دهید. همچنین می‌توانید میان ست‌ها یا روزهایی که وزنه نمی‌زنید از این تمرینات کمک بگیرید تا چربی‌های بیشتری را بسوزانید.

تمرینات قدرتی برای سوزاندن چربی‌های شکم

برخی از تمرینات نیز وجود دارند که می‌توانید برای سوزاندن چربی‌های شکم خود از آن‌ها کمک بگیرید. این تمرینات با استفاده از وسیله‌های خاصی انجام می‌شوند که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

توپ تعادلی یا پایداری

توپ تعادلی یکی از تجهیزات مؤثری است که روی چربی سوزی بخش میانی بدن یعنی شکم تأثیر به سزایی دارد. نشستن روی این توپ لاستیکی بزرگ و حفظ تعادل روی آن به شما در این امر کمک می‌کند. پس از اینکه توانستید تعادل خود را روی توپ حفظ کنید بازوهایتان را پشت سر قرار داده و خود را به سمت عقب پایین بیاورید. حفظ این موقعیت برای ۳۰ ثانیه و برگشتن به حالت قبلی سبب می‌شود که شکم و پهلویتان درگیر و تقویت شوند.

چرخ تمرین شکم قدرتی

این چرخ ابزاری قدرتمند است که سرتاسر میان تنه‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این چرخ با داشتن پدال پا به شما کمک می‌کند تا انواع تمرینات را برای چربی سوزی شکمتان انجام دهید.

رول شکم و پهلو

این چرخ شاید در نگاه اول بسیار ساده به نظر بیاید اما کار با آن بسیار سخت است. این ابزار شبیه دمبلی است که چرخی بر آن سوار شده و می‌توان از هر طرف آن استفاده کرد. این ابزار روی چربی‌ها و تقویت شکم و پهلو تمرکز می‌کند اما علاوه بر آن بر مفاصل، بازوها، شانه، کمر، ران و پاها نیز تأثیرگذار است.

کلام پایانی

چربی سوزی و کاهش اصولی وزن امری مهم در تناسب اندام به شمار می‌رود. از این رو مهم است که از چه روشی برای رسیدن به این امر استفاده کنید. دستگاه‌ها و تجهیزات بسیاری وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا فرایند کاهش چربی‌های شکم را سریع‌تر انجام دهید. البته باید توجه داشته باشید که در انتخاب و استفاده از این لوازم ورزشی زیاده‌روی نکرده و متناسب با سن، وزن و جنسیت خود به انجام این کار بپردازید.