کاپوجیانی: پیشنهاد استفاده از بازیکنان دوتابعیتی را داده‌ام/ بسکتبال ایران استعداد‌های خوبی دارد

سرمربی تیم ملی بسکتبال بانوان گفت: پیشنهاد دادم که از بازیکنان ایرانی دو تابعیتی استفاده کنیم.

النی کاپوجیانی در نشست خبری که بعدازظهر امروز در محل کمیته ملی المپیک برگزار شد، گفت: برای مسابقات سطح B آسیا به اینجا آمده‌ام و اینجا هستم تا برای صعود از مرحله دوم تلاش کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که «چرا با ۱۵ بازیکن اردو‌ها را آغاز کردید، آن هم درحالیکه ورزشکاران زیادی داریم؟» گفت: در اردو‌های تیم ملی بازیکنان باتجربه‌تر و گروه جوان‌تر داریم و تمرینات‌شان را تحت نظر دارم. همه با استعداد هستند. تمرین هر دو گروه خیلی سخت است و بهترین نفرات در اردو هستند این بازیکنان طی یکی دو هفته آینده شرایط بهتری خواهند داشت.

سرمربی تیم ملی بسکتبال بانوان ادامه داد: سه سال پیش در مسابقات غرب آسیا و در لبنان حضور داشتم. در آنجا ایده‌هایی داشتم که بازیکنان ایرانی چگونه هستند. شاید قابل مقایسه نباشند، اما بازیکنان بسیار بزرگی هستند، با این وجود به زمان نیاز داریم. باید تیم را به مسابقات برسانم و سپس برای مسابقات بعدی آماده کنم. فعلاً تمرکز برای مسابقات سطح B هستند.

کاپوجیانی در پاسخ به سوال که «آیا کادر فنی تیم ملی را خودتان انتخاب کرده‌اید؟» گفت: کمپ، اردو‌ها و مربیان را دیدم. با این تعداد هدایت کردن تیم مشکل است، اما مربیان خوبی هستند. ماموریت من هدف‌گذاری برای ارتقای تیم ملی ایران است. تضمین می‌دهم که روند و تاثیر خوبی را در تمرینات‌شان بگذارم و اگر زمان بیشتر باشد، تاثیرگذاری نیز بیشتر است. بازیکنان خیلی منظم هستند، اما باید تمرین بیشتری بدهیم. آن‌ها بسیار مستعد هستند و بسکتبال را دوست دارند.

سرمربی تیم ملی بسکتبال بانوان پاسخ به این سوال که «چالش زمان محدود برای موفقیت در مسابقات سطح B آسیا را چگونه برطرف می‌کنید؟» تصریح کرد: این چالش بزرگی است و من برای همین اینجا هستم تا هماهنگ کنیم و شرایط بهتری باشد.

وی درباره برنامه‌اش برای برطرف کردن ضعف آمادگی جسمانی ملی‌پوشان خاطرنشان کرد: من مربی بسکتبال هستم و مربی بدنساز هم دارم. نقاط ضعف را یادآور می‌شوم. شاید مستقیماً وظیفه من نباشد، اما این امر به کار من بستگی دارد و به مربی بدنساز مطالب را می‌گویم. سه ماه زمان داریم و بستگی دارد که چقدر با سرعت برنامه‌های‌مان را اجرایی کنیم.

کاپوجیانی به شناخت محدود از تیم ملی و تیم‌های خاورمیانه اشاره کرد و ادامه داد: ما تعداد محدود و تجربه محدودی از خاورمیانه داریم. استعداد‌های بسیار خوبی دارید و قطعاً به برنامه بلندمدت نیاز دارید و اگر تمامی دختران ما فرصت داشته باشند و بسکتبال تماشا کنند، برای آن‌ها تجربه خوبی است.

وی درباره حریفان کشورمان در مسابقات سطح B آسیا گفت: قزاقستان را خیلی نمی‌شناسم، اما تلاش ما این است که عملکرد خوبی داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی بسکتبال بانوان همچنین به حضور بازیکنان دوملیتی در تیم‌هایی مثل اردن اشاره کرد و گفت: خیلی از تیم‌هایی که در این مسابقات شرکت می‌کنند، از بازیکنان دو ملیتی استفاده می‌کنند، مثل اردن که از بازیکنان حاضر در مسابقات حرفه‌ای آمریکا بهره می‌برد. من هم پیشنهاد دادم که از بازیکنان ایرانی دو تابعیتی استفاده کنم.

کاپوجیانی درخصوص بازی تدارکاتی برای تیم ملی گفت: دوست داریم بازی تدارکاتی داشته باشیم و به این مسئله خوش بین هستیم و خبر‌های خوبی درخصوص انجام ۷، ۸ بازی تدارکاتی خواهید شنید.

سرمربی تیم ملی بسکتبال بانوان با ابراز رضایت از امکانات در ایران اظهار داشت: راضی هستم و آنچه خواستم در اختیار من گذاشته‌اند.

کاپوجیانی در پاسخ به این سوال که «مهمترین چالش شما چیست؟» یادآور شد: تیم ملی ایران و تیم من در یونان چالش‌هایم هستند. من خانه نشین نشده‌ام و به کارم ادامه می‌دهم. ما باید به خودمان انگیزه بدهیم.

وی با اشاره به حضورش در لبنان و مقایسه آن با تیم ملی ایران اظهار داشت: سه سال پیش در لبنان بسکتبال نبود و ذهنیت متفاوتی وجود داشت، اما در ایران عاشق بسکتبال هستند. با این وجود فرمان‌پذیری آن‌ها مشکل است. اینجا کار کردن بهتر است، چون محبوبیت بسکتبال بیشتر است و اگر کسی سرمایه‌گذاری کند بهتر خواهد بود.

کاپوجیانی یادآور شد: من کادر خودم را دارم. بازی فقط شوت زدن نیست، بلکه امتیاز آوردن است و اینکه چقدر لزوم داشته باشد، نظر بخصوصی را نیاز ندارم.