پیشنهاد ورود دوملیتى‌ها به تیم ملى بسکتبال زنان

پیشنهاد ورود دوملیتى‌ها به تیم ملى بسکتبال زنان

تيم ملى بسكتبال بانوان ايران چند سالى است كه مجوز حضور در ميادين بين المللى را اخذ كرده و حالا بعد از حضور در چند تورنمنت فدراسيون بسکتبال برای هدایت دختران بسكتباليست “النی كاپوچيانى” یونانی را انتخاب کرده است. 

کاپوچیانی در اولين نشست خبری خود در ايران پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود و در مورد چگونگى حضورش در ایران گفت:

 * به تمرين ما بيايد تا تاثير حضورم را ببينيد

ماموریت من اینجا هدایت تیم در آسیا برای رسیدن به دسته اول است. سه ماه فرصت دارم بچه‌ها را بهتر کنم و تضمیمن می‌کنم تاثیرات خوبی روی آنها خواهیم گذاشت که در آینده کارشان هم اثرگذار خواهد بود. برنامه ما کوتاه مدت است و  اگر زمان بیشتری داشتم فرایند هم متفاوت می‌شد. بازیکنان خیلی خوب و منظمی هستند و همکاری خوبی دارند. البته باید عادت هایشان را تغییر بدهیم. مشتاق یادگیری هستند. شما را دعوت می‌کنم که به تمرین ما بیایید و تاثیرات ما را ببینید. 

* پيشنهاد دادم از بازيكنان دومليتى استفاده كنيم

ما تعداد مشخص و محدودی بازیکن داریم. شاید بازیکنان ما از نظر جثه بزرگ نباشند اما از نظر سرعت خوب هستند. ایران استعدادهای خوبی دارد و قطعا این موضوع به برنامه بلند مدت نیاز دارد. ما هم تلاش خود را می‌کنیم. اگر تمامی دختران ما نه فقط ملی پوشان بسکتبال شانس این را داشته باشند که بسکتبال را تماشا کنند برایشان تجربه ارزشمندی خواهد بود. 

من همه حريفان را به خوبی نمی‌شناسم. اردن، اندونزی ومالزی را بررسی کرده‌ام. تایلند میزبان است و تیم خوبی دارد. کار هم سخت است. قزاقستان را خوب نمی‌شناسم اما تلاش می‌کنیم موثر کار کنیم. خیلی از تیم هایی که در این مسابقات حضور دارند از بازیکنان دو ملیتی استفاده می‌کنند. مثلا اردن از بازیکنان دوملیتی استفاده می‌کند اگر ما هم بتوانیم از این شرایط استفاده کنیم خوب است. من هم پیشنهاد داده‌ام از ایرانیان مقیم خارج استفاده کنیم. شاید نشود اما عادلانه نیست تیم من با بازیکنان یکدست ایرانی به مصاف تیم هایی برود که بازیکنان دوملیتی باشد.

* بازیکنان ایران عاشق بسکتبال و تمرین هستند

سطح بسکتبال اروپا با آسیا کاملا متفاوت است. بسکتبال در اروپا قوی‌تر، برنامه‌ها بلندمدت‌تر، و محبوبیت این رشته هم بیشتر است. اگر کسی در ایران سرمایه‌گذاری کند و صبور باشد از اروپا هم بهتر خواهد بود. زمان، برنامه و متخصصان این حوزه را می‌خواهد. سه سال قبل در لبنان بودم. بسکتبال اینجا متفاوت نیست بلکه ذهنیت و تفکر متفاوت است. بازیکنان ایران عاشق بسکتبال و تمرین هستند اما شاید فرمان پذیری و منیت شان نسبت به قوانین سخت‌تر است. باید به نحوه آموزش اهمیت بدهیم که قوانین را بهتر جا بیندازیم. اینجا کار کردن بهتر از لبنان است چون فرمان پذیری بچه‌ها متفاوت است. 

* براى آموزش به بازيكنان زمان نياز داريم

در اردوی تیم ملی دو گروه داریم، گروه با تجربه و گروه جوان‌تر. حدود ۲۲ نفر حضور دارند و تقسیم بندی کرده‌ایم اما بر هر دو گروه نظارت دارم. همه هم استعداد دارند. تمرین هر دو گروه به صورت همزمان سخت است. ۱۵ نفری هم که حضور دارند بهترین تلاش را می‌کنند تا یکی دو هفته آینده هم فرصت داریم که نفراتی اضافه شوند. 

یک سال قبل در لبنان بودم و تیم گروه بهمن را آنجا دیدیم. شناخت نسبی در مورد بازیکنان پیدا کردم. اطلاعاتی هم باید خودم به دست می‌آوردم. شاید بازی شان شکل اروپا نباشد اما عاشق بسکتبال هستند. بازیکنان بزرگی حضور دارند که ما بابت آموزش به آنها زمان لازم داریم.