کدام شناگران به بازیهای آسیایی اعزام می‌شوند؟

رئیس کمیته فنی شنا از تعیین تکلیف شناگران اعزامی به بازی‌های آسیایی هانگژو خبر داد.

image_pdfimage_printچاپ خبر

کلینیک مربیگری بین المللی شنا با حضور مدرس فدراسیون جهانی ورزش‌های آبی، “جان اونسوی” از کشور ترکیه برگزارخواهد شد.

از همین رو حمید اسکندریون، رئیس کمیته فنی شنا در رابطه با شرایط حضور در این کلینیک در گفتگو با خبرنگار ورزشی فارس اظهار داشت: با نظر کمیته فنی و هیات شنا کشور مربیانی که کارت مربیگری درجه یک را از فدراسیون اخذ کرده و در چند سال گذشته فعال بوده‌اند انتخاب شده و در کلاس‌ها شرکت خواهند کرد.

وی افزود: اعضای کمیته فنی نیز به صورت مستمع آزاد در کلاس حضور خواهند داشت. تاکید مدرس فدراسیون جهانی “جان اونسوی” در این دوره بیشتر در رابطه با سازماندهی، برنامه ریزی و تمرینات شناگران پایه و رده‌های سنی است.

رئیس کمیته فنی شنا در خصوص اردوی شناگران در کشو ترکیه بیان داشت: تمرینات پر فشار و هدفمند شناگران تیم ملی در شهر ادرنی ترکیه در حال برگزاری است و شرایط این اردوی سه هفته‌ای بسیار خوب و ایده‌آل دنبال می‌شود. در این اردو شناگرانی که بیشترین شانس حضور در بازی‌های آسیایی را داشتند اعزام شدند. این شناگران با توجه به رکورد‌هایی که در مسابقات ترکیه به ثبت رسانده‌اند و با در نظر گرفتن نزدیکی زمان این شناگران به رکورد‌های فینالیست‌های دوره قبل بازی‌های آسیایی، توسط سرمربی وکادر فنی انتخاب شدند و پس از بازگشت از اردو همراه با بقیه شناگران تیم ملی در مسابقات جام آزادی تهران شرکت خواهند کرد. در جام آزادی نفرات اولیه برای مسابقات رده‌های سنی که در آذر ماه برگزار خواهد شد انتخاب شده و چند مسابقه تایم ترایال نیز برگزار خواهیم کرد. تلاش ما این است بتوانیم در همه رده‌ها اردوی متمرکز برقرار کنیم که اولین اردو جوانان به همت هیات شنا استان همدان برگزار شد.

وی افزود: با توجه به شرایط تمرینات شناگران خارج از کشور سامیار عبدلی در اردوی ترکیه حضور نداشت، اما در آلمان به طور جدی در حال تمرین و آماده‌سازی برای حضور در بازی‌های آسیایی است. علیرضا یاوری هم در آمریکا دو رکورد ملی بسیار ارزشمند کسب کرد که البته بعید می‌دانم به بازی‌های آسیایی برسد، اما به طور جد وی را زیر نظر داریم تا بتوانیم در مسابقات آتی از حضورشان استفاده کنیم. علی جعفری نیز با حمایت فدراسیون جهانی شنا در حال تحصیل و تمرین در مجارستان است که کم کم با محیط سازگاری پیدا کرده و به شرایط ایده آل نزدیک شده است. ریاست محترم فدراسیون نیز در حال رایزنی هستند تا بتوانیم شناگران خارج از کشور را مورد توجه و حمایت قرار دهیم.

حمید اسکندریون نسبت به سهمیه شناگران برای اعزام به بازی‌های آسیایی تاکید کرد: سهمیه ۴ نفر از شناگران‌مان برای اعزام به بازی‌های آسیایی قطعی است، اما با توجه به اعزام کیفی نفرات به این رویداد، پس از برگزاری مسابقات جام آزادی تعداد نفرات نهایی اعزامی توسط سرمربی و کادر فنی انتخاب خواهند شد.

وی در خصوص نتایج مسابقات شنا قهرمانی جهان در ژاپن گفت: با اینکه شناگران شایسته ما چند سالی است که رکورد ورودی این مسابقات را به دست می‌آورند، ولی متاسفانه هدف کسب نتیجه در این مسابقات را نداریم، با این وجود امیدواریم با توسعه کمی و کیفی شناگران و برنامه ریزی‌های مدرن بتوانیم به صورت هدفمند در این مسابقات شرکت کنیم. البته آقایان عبدلی و عباسی در زمان مسابقات ژاپن در دوره تمرینات آماده سازی برای بازی‌های آسیایی بودند و انتظار آمادگی کامل از وی نبود.

اسکندریون گفت: امیدواریم در مسابقات آزادی که به عنوان اصلی‌ترین مسابقه ما در شش ماه اول سال ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده، شاهد نتایج بی‌نظیر و معرفی نفرات جدید و شایسته در رده نوجوانان، جوانان و بزرگسالان برای تیم ملی باشیم. پس از بازی‌های آسیایی هدف مسابقات رده‌های سنی (فیلیپین _ آذر ماه)، ورودی مسابقات جهانی (قطر _ بهمن ماه) و ورودی المپیک ۲۰۲۴ پاریس خواهد بود. امیدواریم که با حمایت وزرات ورزش وکمیته ملی المپیک شاهد نتایج تاریخی در این رویداد‌ها باشیم.