کبدی ایران اسیر جنجال داوری!

کبدی ایران اسیر جنجال داوری!

ایمان گودرزی: رشته کبدی به واسطه عملکرد درخشانی که در سال‌های اخیر داشته، یکی از امیدهای کاروان ایران در بازی‌های آسیایی هانگژو محسوب می‌شد. ایران در کنار هند و پاکستان سه قدرت برتر کبدی آسیا محسوب می‌شود و پیش از شروع رقابت‌ها کسب مدال در این رشته برای ایران قطعی به نظر می‌رسید.

ایران در سه دوره اخیر کبدی به فینال راه یافته بود که در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا به مدال طلا دست یافت و در ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ نیز با شکست مقابل هند به مدال نقره بسنده کرد. تیم ملی کبدی مردان ایران در هانگژو هم مطابق انتظار راهی فینال شد و مدال خود را قطعی کرد ولی در بازی نهایی که بسیار هم پرحاشیه دنبال شد مقابل رقیب قدرتمند خود شکست خورد و با مدال نقره به کار خود پایان داد.

همچنین تیم ملی زنان کبدی پس از کسب نقره و طلای دو دوره گذشته، در این دوره به مدال برنز رسید و نتیجه بازی‌های آسیایی گوانگژو را تکرار کرد.

آبروریزی بزرگ در فینال!

در جریان بازی‌های فینال کبدی بازی های آسیایی هانگژو، میان ایران و هند این بازی بیش از ۴۵ دقیقه متوقف شد که علت آن هم اعتراض بیش از حد هندی‌ها به نتیجه بازی بود. در حالی که تیم ملی ایران و هند در دقیقه پایانی نیمه دوم، در امتیاز ۲۸ به تساوی رسیده بودند و ملی پوشان ایران مهاجم هندی را در زمین خود متوفق کردند، بازی در یک دقیقه به پایان متوقف شد.

ملی‌پوشان ایران در حین دفاع پومار هندی را گرفتند اما بازیکنان درخواست ویدئو چک دادند. در این شرایط داوران در تعیین امتیاز مردد شدند. ابتدا نتیجه یک بر یک را اعلام کردند که تیم هند اعتراض کرد، بعد نتیجه سه بر یک به سود هند اعلام شد که تیم ایران اعتراض کرد. داوران برای چندمین بار این صحنه را بازبینی کردند و چند بار نتیجه به ۱-۱ و ۳-۱ به سود هند تغییر کرد. در نهایت بعد از ۴۵ دقیقه توقف نتیجه یک بر یک را ۳ بر یک اعلام کرد که باز بازیکنان ایرانی اعتراض کردند.

در نهایت این بازی بازی با نتیجه ۳۳ بر ۲۹ به سود هند به پایان رسید و این تیم به مدال طلای بازی‌های آسیایی دست یافت.

اورسجی: حق با هندی‌ها بود

عباس اورسجی درباره عملکرد کبدی ایران و حواشی فینال گفت: در آن صحنه حساس که چند ساعت باعث توقف مسابقه شده بود، حق کاملا با هند بود. وقتی این حواشی رخ داد و من از جایگاهم پایین آمدم در واقع از حیثیت جایگاه رئیس کنفدراسیون آسیا استفاده کردم. ما چندین بار فیلم را تماشا کردیم و متوجه شدیم که حق با هند بود. گله و شکایت من برای این بود که داور نمی‌توانست روی تصمیم خود بایستد و قاطع باشد.

او درباره عملکرد کبدی ایران در هانگژو گفت: تیم ملی کبدی مردان شایستگی کسب طلا را داشت. آنها ۱۵ اردوی فشرده و بسیار سخت را پشت سر گذاشتند و از عملکرد تیم ملی کبدی به شدت راضی هستم. بازیکنان ما بسیار خوب، منسجم، همدل و مقتدر ظاهر شدند. چه بسا اگر شانس مقداری با ما بود به طلا هم می‌رسیدیم. همین الان هم تیم کبدی مردان را طلایی می‌بینیم و آنها بسیار شایسته بازی کردند و لیاقت کمتر از طلا را نداشتند.

۲۵۸ ۲۵۸