رایج ترین تاکتیکهای فوتبال

در 10 سال اخیر، فوتبال اروپا با توسعه سیستم تاکتیکی تیکی تاکا مواجه بود که توسط تیم ‌هایی همچون بارسلونا و تیم ملی اسپانیا به عنوان یک مدل اصیل اجرا شد و به افتخار آن عناوین قهرمانی را کسب کرد.
image_pdfimage_printچاپ خبر

میلیون‌ ها روش بازی در فوتبال وجود دارد، اما انتخاب مناسب از سوی سرمربی تعیین‌ کننده برد تیم است. تاکتیک های فوتبال انواع مختلفی دارند که رایج ترین آن ها که توسط سرمربی های بزرگ جهت ترانسفر فوتبال در نظر گرفته می شود را در اینجا بررسی می کنیم.

رایج ترین تاکتیک های فوتبال

تاکتیک ۴-۴-۲ کلاسیک

آرایش ۲-۴-۴ یکی از قدیمی‌ ترین آرایش ‌های فوتبال محسوب می شود که در سال‌ های اخیر، بازنگری و بهبود یافته است. این آرایش، به خصوص توسط تیم ‌های معتبر مانند لستر سیتی و اتلتیکو مادرید، مجددا به کار گرفته شده است. کلید موفقیت این آرایش در مشارکت و همکاری بین بازیکنان خواهد بود. هر کدام از مهاجمان، هافبک ‌ها و مدافعین کناری با نقش وظیفه‌ ای خاص باید با یکدیگر هماهنگی داشته باشند.

این آرایش نیازمندی‌ های خاصی دارد. هافبک ‌های مرکزی باید توانمندی در حمله و دفاع را داشته باشند و بازیکنان حمله ‌ای نیز باید در داخل باکس قرار گیرند تا فضای خالی برای گلزنی ایجاد شود. ضعف این آرایش در عدم انعطاف پذیری و حجم کاری زیاد بر روی هافبک ‌های مرکزی است. با این وجود، منچستر یونایتد در دهه ۹۰ میلادی با استفاده ماهرانه از این آرایش، موفق به کسب برد سه گانه شد.

مهم ترین و رایج ترین تاکتیک های فوتبال: تیکی تاکا

در ۱۰ سال اخیر، فوتبال اروپا با توسعه سیستم تاکتیکی تیکی تاکا مواجه بود که توسط تیم ‌هایی همچون بارسلونا و تیم ملی اسپانیا به عنوان یک مدل اصیل اجرا شد و به افتخار آن عناوین قهرمانی را کسب کرد. این سیستم بر پایه پاس کاری ترکیبی و حرکت سیال بازیکنان درون زمین استوار خواهد بود. مشارکت حداکثری در میانه میدان با بازیکنان ماهر در این مدل از تاکتیک های فوتبال، قابلیت حفظ مالکیت توپ را در بازه‌ های زمانی طولانی فراهم می ‌کند.

تیم‌ های تیکی تاکا از مهاجمان چابک و با هوش بهره ‌مند هستند که توانایی ایجاد فضاهای خالی را دارند تا حریفان را به خارج از موقعیت ‌های خود بکشانند. این سبک بازی به اصل “اگر حریف نتواند توپ را به دست بیاورد، نمی ‌تواند به گل دست یابد” پایبند است و حضور توپ در حدود ۶۰-۷۰ درصد مسابقه و کنترل سرعت بازی را مورد تاکید قرار می ‌دهد.

تاکتیک ضد حمله

در حالی که تیکی تاکا در سال های اخیر رو به افول بود، جای آن توسط یکی از ویرانگرترین تاکتیک ها گرفته شده است: ضد حمله. این تاکتیک، با کشاندن حریف به یک سوم دفاعی خودی، یک ضد حمله بعد از توپ ربایی و انتقال توپ به فاز حمله، با سرعت بسیار زیاد اجرا می ‌شود. این تاکتیک نیاز به حرکت در عمق دارد و به حریف اجازه مالکیت توپ و حرکت رو به جلو را می ‌دهد.

کناره ها در ضد حمله به دو قسمت تقسیم می‌شوند: دفاع و حمله. یونیت دفاعی باید به صورت فشرده عقب بمانند تا در صورت از دست دادن توپ بتوانند مالکیت را پس بگیرند و توپ را برای مهاجمین خود به شکل رو به جلو ارسال کنند.

کلید اصلی ضد حمله

کلید ضد حمله در بین انواع تاکتیک های فوتبال، به حرکت درآوردن توپ با سرعت بالا است. ترکیب بهینه سه نفره مهاجمین می‌ تواند موثرتر از ترکیب چهار نفره مدافعین باشد. هدف اصلی این سیستم، گرفتن توپ از حریف و بهره‌ گیری از فضاهای خالی برای حمله و رسیدن به گل محسوب می شود.

قطعا ضد حمله یک سیستم ریسکی است، اما در زمانی که تیم به دنبال برتری می دود، عالی عمل می کند. بهترین مثال ‌ها برای این تاکتیک، عنوان قهرمانی لسترسیتی در لیگ برتر انگلیس در سال های ۲۰۱۵/۲۰۱۶ و عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا توسط رئال مادرید در سال ۲۰۱۴ خواهد بود.

رئال مادرید از این سیستم برای شکست دادن تیکی تاکای بایرن مونیخ با نتیجه ۰-۴ استفاده کرد و بازیکنانی چون گرت بیل و کریستیانو رونالدو را در خط حمله داشت.

تاکتیک 4-4-2

پارک کردن اتوبوس، از جمله عملی ترین تاکتیک های فوتبال

تاکتیک پارک کردن اتوبوس، یک روش مشهور در دنیای فوتبال است که توسط ژوزه مورینیو بعد از بازی ‌های چلسی و تاتنهام در استمفوردبریج معروف شد. در یک بازی که به نتیجه ۰-۰ رسید، مورینیو اعتقاد داشت که این نتیجه ناشی از تاکتیک ‌های منفی تاتنهام بود.

تاکتیک پارک کردن اتوبوس اصلی ‌ترین هدفش را در گرفتن فضا و رسیدن به یک نقطه اوج محدود کرده ‌است: جلوگیری از رسیدن حریف به گل. حمله در این تاکتیک بیشتر به عنوان یک تفکر ثانویه در نظر گرفته می ‌شود و اصلی ‌ترین هدف آن تخریب تاکتیک حریف و حفظ کلین شیت محسوب خواهد شد.

آرایش در این نوع از تاکتیک های فوتبال

آرایش ۱-۵-۴ در این روش متداول است که با دو دیوار دفاعی حاصل از ۴ و ۵ بازیکن و یک فوروارد که با فاصله از خط دفاعی قرار دارد. این آرایش تا زمانی که تیم مالکیت توپ را دارد به حریف نزدیک می شود. در حالی که تیم به دروازه حریف می رسد، آرایش به سمت ۴-۶ تغییر می‌ کند.

یکی از مثال ‌های برجسته این روش، بازی مورینیو در مقابل منچستر یونایتد در اولدترافورد در سال ۲۰۱۳ بدون مهاجم مشخص است.

بازی با پاس های بلند

استراتژی ارسال توپ های بلند در فوتبال، یک تاکتیک فریبنده خواهد بود که بیشتر به دید خوب در زمین وابستگی دارد تا مهارت و تکنیک فردی. این تاکتیک به طور اصلی با ارسال توپ های بلند، انتقال هوایی و رو به جلوی توپ به مهاجمانی که این امکان را دارند تا آن را دریافت کنند و حمله را آغاز سازند، مشهور است.

برای موفقیت در این روش، بازیکنان مهاجم باید توانایی کنترل توپ و شرکت فعال در بازی‌های هوایی را داشته باشند. توپ های بلند برای ارسال به فضاهای خالی نیز استفاده می‌ شوند، به خصوص برای مهاجمان سریع که می ‌توانند در این فضاها حضور داشته باشند و از توپ بهره ببرند. در این روش، حضور زوج هافبک تهاجمی در عقب ضرورت دارد تا ارتباط مهاجم با سایر بازیکنان حفظ شود.

اصلی ترین هدف تاکتیکهای فوتبال در نوع پاسهای بلند

تیم‌ هایی که از توپ های بلند استفاده می‌ کنند، معمولا اهداف دفاعی دارند و در تلاش هستند تا توپ را از دروازه خود دور کنند. این نوع بازی ‌ها با بازیکنان فیزیکی صورت می گیرد تا در نبردهای هوایی بر حریف برتری یابند. استفاده از این نوع تاکتیک های فوتبال احتمال دارد آن قدرها هم مناسب نباشد، اما قطعا لحظات درخشانی را نیز به ارمغان می آورد.

یکی از مثال ‌های برجسته این روش، گل دنیس برکمپ در بازی هلند و آرژانتین در جام جهانی ۱۹۹۸ است که با یک پاس بلند آغاز شد و به وسیله مهاجمان آرژانتین به او رسید.

ترانسفر فوتبال

جمع بندی

تاکتیک ‌های فوتبال، استراتژی ‌های تیمی برای دستیابی به اهداف در زمین بازی هستند. این تاکتیک ‌ها شامل ارسال توپ ‌های بلند، ضد حمله، تیکی تاکا و پارک کردن اتوبوس می ‌شوند. هر تاکتیک نیازمند مهارت ‌ها و هماهنگی بازیکنان خواهد بود. از توپ‌ های بلند برای حمله سریع و ضد حمله برای جلوگیری از گل حریف استفاده می ‌شود. این تاکتیک‌ ها، بازی را تحت تاثیر قرار می دهند و از هر تیم تعاملات منحصر به‌ فردی انتظار می ‌رود. اگر قصد دارید فوتبال را به صورت حرفه ای دنبال کنید، با آکادمی استعدادیابی سایدا در ارتباط باشید.