رویای جوان سازی تیم امیر

تیم ملی ایران همراه با هدایت کارلوس کی روش با میانگین سنی ۲۸.۹ پیرترین تیم رقابتهای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بود …
image_pdfimage_printچاپ خبر

ایمان گودرزی؛ تیم ملی ایران همراه با هدایت کارلوس کی روش با میانگین سنی ۲۸.۹ پیرترین تیم رقابت های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بود. از زمان جدایی کی روش و معرفی امیر قلعه‌نویی به‌عنوان سرمربی جدید تیم ملی، امیر قلعه نویی در اکثر مصاحبه هایی که داشت صحبت از جوانگرایی در تیم ملی کرده بود. او به دفعات تکرار کرده که «متأسفانه ایران در جام‌جهانی قطر صاحب پیرترین تیم بود و این رویه باید درست شود.» خب از کسی که این همه بر یک موضع پافشاری می‌کند، انتظار می‌رود در عمل هم شروع به جوان‌سازی مجموعه بازیکنان کند اما اتفاقی که در تیم امیر رخ داده، دقیقا و به وضوح برعکس بوده است و تا این لحظه تغییر محسوسی در میانگین سنی تیم ملی شاهد نبوده‌ایم!

لیست های اولیه

شاید باورکردنی نباشد اما حقیقت آن است که فهرست ۲۵نفره تیم ملی برای ۲بازی دوستانه در برابر بلغارستان و آنگولا، که اولین لیست قلعه نویی پس از بازگشت به تیم ملی به حساب می‌آمد از نظر میانگین سنی تقریبا یک سال مسن‌تر از تیمی است که کارلوس کی‌روش به جام‌جهانی ۲۰۲۲برد! ایران با ثبت میانگین سنی ۲۸.۹در قطر، پیرترین تیم مسابقات لقب گرفت و انتقادات فراوانی را تحمل کرد. حالا اما میانگین تیمی که امیر برای ۲بازی دوستانه ساده گرد هم جمع کرده، ۲۹.۵۶سال است! او ابتدا فهرست ۲۴نفره‌ای اعلام کرد که به اندازه کافی مسن بود اما انگار این میزان از سالمندی هنوز قلعه‌نویی را راضی نمی‌کرد. در نتیجه او بعد از برگزاری مسابقه معوقه استقلال خوزستان و تراکتور، شجاع خلیل‌زاده ۳۴ساله را هم به اردو دعوت کرد تا میانگین سنی بازیکنانش به ۳۰سال نزدیک‌تر شود!

رویای جوان سازی تیم امیر

کافا؛ باز هم پیرترین تیم

تیم ملی کشورمان که در جام‌جهانی۲۰۲۲ پیرترین تیم تورنمنت بود، در کافا هم توانست همین عنوان را از آن خود کند؛ فقط با این تفاوت که تیم ملی در این بازی‌ها با میانگین سنی ۹/ ۲۷ حاضر شده است. نکته عجیب این بود که این تورنمنت به نوعی یک تورنمنت دوستانه به حساب می‌آمد، قلعه نویی باز هم قصد جوان سازی تیمش را نداشت و راهی برای جوانان به تیم ملی باز نکرد و باز هم شاهد دیدن بازیکنانی مثل احسان حاج‌صفی، وحید امیری و… در لیست تیم بودیم.

اردن بدتر از قبل

امیر قلعه نویی در تورنمنت چهارجانبه اردن از ۲۳ بازیکن برای حضور در مسابقات دعوت کرده میانگین این لیست ۲۹/۱ بود که با مقایسه با لیست های قبلی به راحتی متوجه می‌شویم باز هم خبری از جوان سازی در تیم امیر قلعه نویی وجود نداشت.

رویای جوان سازی تیم امیر

جوان سازی نامحسوس

در آخرین فیفا دی، امیر قلعه نویی سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، ۳۰ نفر را در لیست نفرات دعوت شده برای برگزاری دو دیدار برابر «هنگ کنگ» و «ازبکستان» را اعلام کرد. در این لیست با وجود حضور بازیکنان جوانی مثل سعید سحرخیزان و محمد قربانی و آریا یوسفی به لطف حضور مهدی ترابی، علی کریمی، مجید حسینی، رضا اسدی و امید ابراهیمی موجب شد این لیست از لحاظ میانگین سنی با لیست های قبلی تفاوت زیادی نداشته باشد و میانگین سنی به ۲۸/۳ سال برسد.

با یک جمع بندی ساده متوجه می‌شویم که امیر قلعه نویی تا این لحظه هنوز به قول و شعاری که در ابتدای راهش می‌داد عمل نکرده و معلوم نیست چه زمانی جوانان فوتبال ایران فرصت بیشتری برای محک خوردن پیدا خواهد کرد.

۲۵۷ ۲۵۱