برنامه مسابقات تکواندوی انتخابی المپیک اعلام شد

فدراسیون جهانی برنامه مسابقات انتخابی المپیک در بخش قاره‌ای را اعلام کرد که چین میزبان مسابقات تکواندوکاران آسیایی مدعی حضور در المپیک خواهد بود.
image_pdfimage_printچاپ خبر

فدراسیون جهانی برنامه مسابقات انتخابی المپیک در بخش قاره‌ای را اعلام کرد که چین میزبان مسابقات تکواندوکاران آسیایی مدعی حضور در المپیک خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری ورزش ایران(ایپنا)، مسابقات تکواندو در بازیهای المپیک پاریس با حضور ۱۲۸ تکواندو برگزار خواهد شد. از این تعداد ۶۸ تکواندوکار در گروه مردان و ۶۸ تکواندوکار در گروه بانوان به رقابت خواهند پرداخت. کسب سهمیه نیز به ۳ روش صورت می‌گیرد.

شیوه اول رنکینگ المپیکی است که نفرات اول تا پنجم هر وزن به‌صورت مستقیم کسب سهمیه می‌کنند. شیوه دوم نیز نفرات اول رده‌بندی گرنداسلم (در مجموع دو مرحله) به عنوان نفر ششم رنکینگ کسب سهمیه خواهند کرد. نکته مهم اینکه دراین بخش فقط نفرات اول کسب سهمیه می‌کنند و در صورتی که هر کدام از نفرات اول گرنداسلم جزء تکواندوکاران اول تا پنجم رنکینگ المپیکی باشند، سهمیه حضور به نفر ششم رنکینگ المپیکی تعلق خواهد گرفت. در مجموع هشت وزن ۴۸ تکواندوکار بلیت سفر به پاریس را دریافت خواهند کرد.

شیوه سوم نیز کسب سهمیه از طریق مسابقات قاره‌ای است. طبق قوانین WT از قاره‌های آسیا، اروپا، آفریقا و پان امریکن نفرات اول و دوم و قاره اقیانوسیه نفرات اول چهار وزن المپیکی مردان و چهار وزن المپیکی زنان سهمیه المپیک می‌گیرند که از این طریق هم ۷۲ تکواندوکارکسب سهمیه خواهند کرد.

۴ سهمیه به میزبان و ۴ سهمیه هم وایلدکارت خواهد بود تا مجموع ۱۲۸ تکواندوکار کامل خواهد شد. کسب سهمیه از شیوه های اول و دوم، با برگزاری مسابقات مرحله نهایی گرندپری در منچستر و گرنداسلم در ووشی چین طی یکماه آینده بسته خواهد شد. بر همین اساس فدراسیون جهانی برنامه مسابقات انتخابی قاره‌ای را اعلام کرد.

طبق برنامه اعلام شده از سوی WT رقابت‌های انتخابی قاره‌ای با برگزاری مسابقات قاره آفریقا طی روزهای ۲۱ و ۲۲ بهمن ماه در سنگال و شهر داکار آغاز می‌شود. مسابقات انتخابی اروپا نیز روزهای ۱۹ و ۲۰ اسفندماه به میزبانی بلغارستان در شهر صوفیه انجام می‌شود.

چین در شهر تای آن و روزهای ۲۵ و ۲۶ اسفندماه میزبان رقابت‌های فوق در قاره کهن خواهد بود. جزایر سلیمان ۱۸ فروردین‌ماه میزبان مسابقات قاره اقیانوسیه است. دومینیکن هم در شهر سن دیگو طی روزهای ۲۱ و ۲۲ فروردین‌ماه میزبان مسابقات انتخابی در حوزه پان امریکن خواهد بود.