جدال سرخابی ها در ریاض!

کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز به صورت رسمی، فدراسیون فوتبال عربستان سعودی را به عنوان میزبان مراحل پایانی …
image_pdfimage_printچاپ خبر

کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز به صورت رسمی، فدراسیون فوتبال عربستان سعودی را به عنوان میزبان مراحل پایانی مسابقات الیت لیگ قهرمانان آسیا یا همان لیگ نخبگان برای فصل‌های ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ و همچنین ۲۰۲۵ – ۲۰۲۶ انتخاب کرد.

سطح نخست رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا با عنوان لیگ نخبگان شامل ۲۴ تیم خواهد بود که دوازده باشگاه از غرب و دوازده تیم از شرق آسیا در قالب یک لیگ داخلی و خارجی با هم رقابت می‌کنند تا اینکه هشت تیم از هر منطقه راهی مرحله بعد می‌شوند.
با اعلام رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا، مسابقات مراحل یک چهارم نهایی، نیمه نهایی و فینال به صورت تک بازی در عربستان برگزار می‌شود.
آنگونه که وب سایت رسمی AFC نوشته است، نبردهای سرنوشت ساز در فصل ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ قرار است که از تاریخ ۲۵ آوریل تا چهار می ۲۰۲۵ (پنجم اردیبهشت ۱۴۰۴ تا چهارده اردیبهشت ۱۴۰۴) برگزار شود که به تیم برنده جایزه ۱۲ میلیون دلاری داده می‌شود.
این میزان جایزه سه برابر بیشتر از جایزه کنونی و چهار میلیون دلاری است که به فاتح لیگ قهرمانان آسیا داده می‌شود. جایزه تیم نائب قهرمان نیز از ۲ میلیون دلار به ۶ میلیون دلار می‌رسد.

در مرحله نخست لیگ نخبگان ۱۲ تیم در هر منطقه در یک گروه قرار خواهند گرفت و هر تیم ۸ دیدار انجام خواهد داد، ۴ دیدار خانگی و ۴ دیدار خارج از خانه. پس از انجام مسابقات هشت تیم برتر هر منطقه به مرحله یک هشتم صعود می‌کنند.

مرحله یک هشتم به صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد، تیم اول هر جدول با تیم هشتم، تیم دوم و هفتم، تیم سوم و ششم و تیم‌های چهارم و پنجم برابر هم قرار خواهند گرفت تا چهره ۴ تیم برتر از هر منطقه مشخص شود.

چهار تیم برتر هر منطقه در یک گوی قرار خواهند گرفت تا تیم‌ها دو به دو مقابل هم قرار بگیرند و البته این دیدارها به صورت تک بازی خواهد بود. این روال تا فینال همینگونه ادامه خواهد داشت که عربستان به عنوان میزبان این مراحل انتخاب شد.

۱۲ سهمیه کشورهای غرب آسیا در سطح نخست لیگ نخبگان بدین صورت خواهد بود:
عربستان: ۳ سهمیه مستقیم
قطر و ایران: ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
امارات: یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
ازبکستان و عراق: یک سهمیه مستقیم

سهمیه‌های شرق آسیا نیز به شکل زیر خواهد بود:
ژاپن: ۳ سهمیه مستقیم
کره جنوبی و چین: ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
تایلند: یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
استرالیا و مالزی: یک سهمیه مستقیم