آغاز فعالیت رسمی انجمن کرلینگ در حضور ستاره‌های ورزش ایران

فعالیت رسمی انجمن کرلینگ در ایران آغاز شد.
image_pdfimage_printچاپ خبر

فعالیت رسمی انجمن کرلینگ در ایران آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ورزش ایران(ایپنا)، نشست خبری مربوط به آغاز فعالیت رسمی انجمن کرلینگ و رونمایی از تجهیزات این رشته در محل پیست بازار بزرگ ایران برگزار شد.

عباس نظریان، رئیس فدراسیون اسکی و ورزشهای زمستانی در این نشست اظهارداشت: امروز یک نقطه عطف در ورود ورزشهای نو به ایران است. اسکی در ایران سالها قدمت دارد ولی در این رشته‌ها همچون کرلینگ جوان است و کار زیادی در پیش دارد.

وی افزود: المپیک زمستانی با پانزده رشته برگزار می‌شود و آرزویم این است که به زودی بتوانیم در این رشته در المپیک زمستانی حضور داشته باشیم. بازیهای آسیایی زمستانی، کرلینگ دارد و امیدوارم انجمن کرلینگ بتواند به رشد برسد و در آنجا با کاروانی متشکل از چند رشته و فراتر از اسکی حضور داشته باشیم. ما آغازگر یک راه نوین هستیم و باید کمک کنیم تا اینگونه رشته‌ها رشد کنند و بتوانیم در سالهای آینده به مدال برسیم. ستاد بازیهای زمستانی راه‌اندازی شده است و باید با قدرت در ستاد جلو برویم و سال آینده قول بدهیم که سکوها خوبی کسب کنیم و باعث شادی و غرور کشور شویم.

همچنین محمود عبداللهی، رئیس انجمن کرلینگ فدراسیون اسکی و ورزشهای زمستانی گفت: امروز اعلام موجودیت کردیم و گزارش آغاز فعالیت کرلینگ به فدراسیون جهانی ارسال می‌شود تا درخواست عضویت کنیم. پس از آن درخواست مربی خارجی می‌دهیم و سپس فراخوان جذب بازیکن خواهیم داد. ایرانیانی در خارج از کشور هستند در این رشته فعالیت دارند و می‌توانند به ما کمک کنند.

وی ادامه داد: با شورای شهر و شهرداری تهران برای تجهیز یک سوله رایزنی کرده‌ایم تا بتوانیم در آنجا استعدادیابی کنیم و بحث فعالیت در حوزه قهرمانی در پیست بازار بزرگ ایران انجام شود.

عبداللهی درباره تجهیزات این رشته گفت: با مهندسی معکوس اقدام به ساخت گوی سنگی این رشته در داخل کشور شده و به تولید نیز رسیده است. همچنین در کفش‌های مخصوص کرلینگ هم از تولیدکننده داخلی استفاده می‌کنیم.

دورهمی ستاره‌ها در افتتاحیه ورزش تازه وارد

جمعی از قهرمانان در مراسم آغاز به کار انجمن کرلینگ در ایران حضور پیدا کردند. در سالهای اخیر تنها آشنایی مردم ایران با رشته کرلینگ از طریق شبکه‌های تلویزیونی بوده که گاهی اوقات مسابقات خارجی این رشته را روی آنتن می‌برند. حتی گاهی اوقات پخش این مسابقات به سوژه‌ای برای علاقه‌مندان به ورزش هم تبدیل شده است اما از دیروز این رشته رسما در ایران هم فعالیت خواهد داشت.

انجمن کرلینگ زیر نظر فدراسیون اسکی و ورزشهای زمستانی کار خود را آغاز کرده و با مدیریت محمود عبداللهی سعی در جذب مخاطبان خاص خود را دارد. در مراسم افتتاحیه این انجمن، قهرمانانی همچون بهداد سلیمی، علی پاکدامن و زهرا نعمتی حاضر بودند و حتی چند‌باری با تجهیزات خاص این رشته تمرین کردند تا نگاه‌ها در همین ابتدا به این رشته نسبتا ناشناخته و تازه وارد تغییر کند.

گفتنی است؛ کِـرلینگ  ورزشی است که با هل دادن سنگها روی صفحات یخی انجام می‌شود. این سنگها به سمت هدفی متشکل از سه دایره متداخل لغزانده می‌شوند و اعضای هر تیم هم برای کنار زدن سنگ‌های حریف و نزدیک‌تر کردن سنگهای خود به دایره مرکزی تلاش می‌کنند.