فراز و نشیب تیم ملی در جام ملت‌ها زیاد بود/ مسئولان فوتبال نه عذرخواهی کردند و نه استعفا می‌دهند

پیشکسوت فوتبال گفت: تیم ملی فوتبال در جام ملت‌های آسیا فراز و نشیب زیادی داشت و نتوانست به موفقیت برسد.

image_pdfimage_printچاپ خبر

ابراهیم قاسمپور پیشکسوت فوتبال درباره علت ناکامی تیم ملی فوتبال در رسیدن به فینال و قهرمانی در جام ملت‌های آسیا اظهار کرد: اتفاقات و حوادث هم می‌توانند در این باره دخیل باشند. به هر صورت بازی حساسی بود و باید به بازیکنان و کادر فنی خسته نباشید بگوییم، اما اکثر کارشناسان از همان شروع بازی‌ها اعلام کردند که خط دفاعی مان مشکل دارد، اما از ابتدا تا انتها که بازی با قطر بود این مشکل کماکان ادامه پیدا کرد.

او افزود: خط دفاع پر اشتباهی داشتیم. البته ما در بازی با قطر موقعیت‌های زیادی به دست آوردیم، اما خط فوروارد ما نتوانست استفاده کند. بازی ۵۰-۵۰ بود و هر تیمی که از موقعیت‌ها استفاده می‌کرد می‌توانست برنده باشد، اما قطر از فرصت‌ها بهترین بهره را برد. ما چندین موقعیت خوب داشتیم که متاسفانه تبدیل به گل نشدند.

قاسمپور گفت: فراز و نشیب تیم ملی ما در جام ملت‌های آسیا زیاد بود و جلوی امارات و هنگ کنگ در نیمه اول بازی خوبی انجام دادیم، اما برابر همین تیم‌های ضعیف هم نوسان ما زیاد بود. ما در نیمه دوم بازی با ژاپن خوب بازی کردیم. برای هر بازی باید برنامه‌ای داشته باشیم و سیستم بازی با ژاپن متناسب با این بازی بود و  به خاطر داشتن بازیکنان قد بلند نسبت به ژاپن از توپ‌های بلند استفاده کردیم و از توپ‌های برگشتی و ریباند به خوبی بهره بردیم و هافبک‌های ما بازیکنان خط میانی حریف را از کار انداخته بودند.

او افزود:  بازیکنان خط دفاع قطر بلندتر و سرزن‌تر از ژاپنی‌ها بودند، اما ما همان بازی با ژاپن را در دیدار با قطر انجام دادیم و میانه زمین را از دست دادیم و توپ‌های برگشتی را قطری‌ها صاحب می‌شدند به همین علت چند موقعیت خطرناک در ضد حمله گیرشان آمد. ما باید تغییری در شیوه بازی با قطر می‌دادیم. قطری‌ها بازی  فیزیکی و قدرتی و از آن طرف ژاپنی‌ها بازی فانتزی ارائه می‌دهند. هر مربی تفکرات خاص خود را دارد وبراساس آن عمل می‌کند. به نظرم خط دفاع قطر به مراتب کندتر از خط دفاع ژاپن بود و می‌توانستیم از بازیکنان تکنیکی، سرعتی و خلاق مثل قلی زاده و قایدی استفاده کنیم.

پیشکسوت فوتبال درباره اینکه چرا تیم ملی فوتبال بعد از ۵۰ سال هنوز نتوانسته به مرحله فینال جام ملت‌های آسیا راه یابد، گفت: کارشناسان باید بنشینند و در این باره بحث کنند. استرس و حساسیت بازی باعث شده بود که بازیکنان ما کارایی لازم را نداشته باشند. البته بازیکنان ما بی تجربه نیستند و در شرایط سخت‌تر هم بازی کردند. ما خیلی عجول و دستپاچه بازی کردیم.‌ای کاش گل اول را دیرتر می‌زدیم و بعد از گل تمرکزمان از دست رفت. قطری‌ها فشار زیادی برای جبران گل خورده به وجود آوردند و دستپاچه بازی می‌کردیم. البته این هم در نظر بگیرید که ما برای فوتبال کاری انجام ندادیم که نتیجه هم بگیریم.

او ادامه داد: اگر ما قهرمان جام ملت‌های آسیا می‌شدیم، آقایان پشت قهرمانی قایم می‌شدند. در صورتی که فوتبال ما معایب  زیادی دارد و مسئولان فوتبال که در راس کار هستند یکی از مشکلات هستند. آقایان چند سال است که مسئولیت فوتبال را در اختیار دارند، اما یک عذرخواهی هم از مردم نمی‌کنند و نه استعفا می‌دهند.

قاسمپور درباره اینکه نباید تفکر نو وارد تیم ملی شود و سبک قلعه نویی استفاده از توپ‌های بلند برای مهاجمان سرزن است، گفت: ما در مقابل تیم ژاپن از توپ‌های بلند و مستقیم استفاده کردیم و این شیوه  در آن بازی کارایی داشت، چون ما ابزار لازم برای آن بازی داشتیم. با وچود اینکه طارمی را در خط حمله نداشتیم، اما سردار آزمون توپ‌های بلند را با سر می‌زد. همچنین  توپ‌های برگشتی هم خط هافبک ما می‌گرفت و هافبک‌های ژاپن  را از کار انداخته بود و توپ را به کناره‌ها می‌دادند و وینگر‌ها سانت می‌کردند و موقعیت‌های گلزنی برای مهاجمان فراهم می‌شد.  در بازی با قطر وقتی می‌بینیم که قدرت سرزنی مدافعان قطر بر مهاجمان ما می‌چربد و خط هافبک ما کارایی لازم را نداشت باید  برنامه و تاکنیک خود را عوض می‌کردیم. نه با همان روشی که مقابل ژاپن بازی می‌کردیم برابر قطر هم همان طور بودیم.

پیشکسوت فوتبال گفت: به نظرم دستیاران قلعه نویی باید خیلی به سرمربی تیم ملی کمک می‌کردند. به هر حال آقایان به ایران می‌آیند و کار‌های خود را توجیه می‌کنند. البته قلعه نویی زحمات خودش را کشید و همه بازیکنان نهایت تلاش خود را کردند، اما در هر صورت می‌آیند و می‌گویند ۴ سال دیگر جبران می‌کنیم. به نظرم با حضور این آقایان در راس فدراسیون فوتبال هیچ چیزی تغییر نمی‌کند و بدتر می‌شود که بهتر نمی‌شود.

او درباره اینکه نباید تغییر نسل در تیم ملی صورت بگیرد و خیلی از بازیکنان مسن جای خود را به جوانتر‌ها بدهند، گفت: بله، الهیدوس بازیکن ثابت تیم ملی قطر در ۴ سال گذشته بوده است، اما مربی تشخیص می‌دهد که فقط ۲۰ دقیقه او را به زمین مسابقه بیاورد.  اکثر بازی‌ها ذخیره بود، اما زمانی که وارد زمین مسابقه می‌شود مفید بازی می‌کند. آنجا دنبال این نیستند که الهیدوس سوابق زیادی دارد و او را روی نیمکت قرار می‌دهند، اما ما در اینجا دنبال بازیکنان اسم و رسم دار هستیم. ایراداتی در عملکرد قلعه نویی وجود دارد، اما عمده مشکلات ما مسئولان هستند.

او افزود: در فوتبال می‌گویند تیم نتیجه نگرفت، مربی اش را عوض کنید و سریع روی مربی انگشت می‌گذارند در حالی که باید مدیرش را عوض کنند. مدیری که سالیان سال در یک تیم است و فقط مربی عوض می‌کند، اما تیم نتیجه نمی‌گیرد، مشکل از مدیر است. ما هم مدیران کاربلد در فوتبال داریم، اما نمی‌گذارند کار کنند. متاسفانه مسئولان فوتبال ما هم نتیجه نمی‌گیرند و هم در راس کار هستند. اگر مدیر کارآمد هم می‌آورند باید ابزار و امکانات هم بدهند و تسهیلات را برایش فراهم کنند. ما هیچ پشتوانه سازی نکردیم و ۸۰ درصد تیم ملی باید تغییر کند. حالا می‌گویند مسابقات مقدماتی جام جهانی پیش رو داریم، اما ما با هر تیمی در این مسابقات شرکت کنیم باز هم می‌توانیم به جام جهانی راه یابیم، چون ۸ تیم در قاره آسیا به این مسابقات صعود می‌کنند.

قاسمپور گفت: ۲ تیم اردن و قطر که اصلا هیچ کس حساب نمی‌کرد به فینال راه یابند، اما در نهایت فینالیست شدند. وقتی شما تیم قطر را با تیم‌های ژاپن، کره جنوبی، ایران و استرالیا مقایسه می‌کنید شانسی برای این تیم قائل نمی‌شوید، اما  حالا این تیم ممکن است اردن هم در فینال شکست بدهد.