ذوالفقار نسب: لیگ ما باید محل پرورش بازیکنان تیم ملی باشد/ عملکرد قلعه نویی در جام ملت ها بد نبوده است

کارشناس فوتبال درباره علت ناکامی تیم ملی در کسب قهرمانی جام ملت‌های آسیا توضیحاتی را بیان کرد.

image_pdfimage_printچاپ خبر

بیژن ذوالفقار نسب کارشناس فوتبال درباره علت ناکامی تیم ملی فوتبال در رسیدن به فینال و قهرمانی در جام ملت‌های آسیا اظهار کرد: من معتقدم که ما همه داشته‌های خود را در زمین مسابقه نمایان می‌کنیم و بهترین بازیکنان خود را در بازی‌ها می‌گذاریم، اما تیم‌های حریف بازیکنان زیادی دارند و ۲، ۳ بازیکن نخبه در هر پست دارند و حریفانمان همه راهکار‌های ما را می‌شناسند.

او افزود:  بهترین بازیکنان خود را در  بازی  با قطر گذاشتیم، اما  همین نفرات را حریف  خوب تحلیل کرد و به اصطلاح  مهارت بازیکنان ما را خنثی کردند. من نمی‌دانم فکر مربیان ما چه بوده است، اما  قطری‌ها بهترین بازیکنان ما را مهار کردند و یک مقدار خشونت را آمیخته به بازی خود کرده بودند و خطا‌هایی که داور نمی‌دید و یا می‌گفت که این برخورد‌ها جزو بازی است. این‌ها مسائلی بود که تیم ملی ما اسیر تیم قطر شد و نتیجه هم واگذار کرد.

کارشناس فوتبال درباره اینکه تیم ملی فوتبال در هر بازی فراز و نشیب و نوسانی داشت، گفت: این مسائل به حریفان ما هم بستگی دارد. وقتی بازی اول را انجام می‌دهیم تمام حریفان ما به استادیوم می‌آیند و بازی بازیکنان و ترکیب  ما را آنالیز می‌کنند، اما ما شاید این امکانات و فرصت  را نداشته باشیم. اگر بازی بعدی، حریفان، ما را اذیت کردند به دلیل شناختی هست که از ما به دست آوردند.

ذوالفقار نسب درباره اینکه میانگین سنی بازیکنان ما در جام ملت‌های آسیا بالا نبود، گفت: بله، من هم معتقدم که باید تغییرات عمده‌ای در بازیکنان ما ایجاد شود و ما بازیکنان جوان خوبی در لیگ خود داریم و از این بازیکنان می‌توان به نحو احسن استفاده کرد و برای بازیکنان بالای ۳۰ سال باید به فکر جایگزینی باشیم. البته ما جایگزین و بازیکن جوان خوب  نداریم که به جای نفرات  بالای ۳۰ سال بگذاریم. کادر فنی تیم ملی باید از لیگمان بهره بگیرد و مسابقات لیگ را قویتر کنیم. لیگ ما می‌تواند محل ساختن بازیکنان  برتر تیم ملی باشد و همه مربیان لیگ باید به کادر فنی کمک کرده  و بازیکنان خوب را معرفی کنند. کاری که در همه جای دنیا انجام می‌شود.

او درباره اینکه سبک بازی تیم ملی فوتبال قدیمی شده است و نباید تغییراتی در تفکرات قلعه نویی انجام شود، گفت: عملکردمان در این زمینه بد نیست و بازیکنانی که مهارت سرزنی خوبی دارند به خصوص لژیونر‌های کشورمان عملکرد مناسبی دارند و این حریفان ما هستند که فرصت نمی‌دهند که بازیکنان ما از موقعیت‌ها استفاده بهینه کنند.

کارشناس فوتبال درباره  برنامه تیم ملی فوتبال برای آینده گفت: من فکر می‌کنم این کار‌ها به فدراسیون فوتبال مربوط است و  فدراسیون باید تمام دقت و کوشش خود را برای تقویت تیم ملی بگذارد. مسابقات لیگ ما زیاد پربار نیست  و هر چند سال یک بار یک الی ۲ بازیکن شکوفا می‌شوند. در حالی که تیم‌های ملی اروپایی وابسته به لیگشان هستند و لیگ کشور‌های دیگر بسیار قوی است و امکانات خوبی در اختیار دارند و بازیکنان طراز اول پرورش می‌دهند و ما در این زمینه عملکرد خوب و مثبتی نداریم.

ذوالفقار نسب درباره اینکه تغییر نسل نباید در تیم ملی صورت بگیرد، گفت:  این‌ها مسائلی هست که زمان مشخص می‌کند و اکنون نمی‌توانیم قضاوت کنیم و باید تحلیل کنیم و همه کارشناسان نظرات خودشان را ارائه بدهند و فدراسیون فوتبال باید کارشناسان خبره جذب کند و به این سادگی نیست که ما بیاییم و یک نسل را عوض کنیم. همچنین عملکرد قلعه نویی بد نبوده است و نتایج خوبی در ۳، ۴ بازی ابتدایی گرفتند.