دهنوی: قلعه نویی باید دستیارانش را تغییر بدهد/ توقع قهرمانی از تیم ملی بیجا است

بازیکن سابق فوتبال گفت: قلعه نویی گزینه خوبی برای تیم ملی است، اما باید تفکراتش و دستیارانش تغییر پیدا کنند.

image_pdfimage_printچاپ خبر

قاسم دهنوی بازیکن سابق فوتبال درباره عملکرد تیم ملی فوتبال در جام ملت‌های آسیا اظهار کرد: تیم ملی فوتبال بعد از ۴۸ سال نتوانست جام قهرمانی را به ایران بیاورد و این معضل همچنان وجود دارد. انتظارات از ملی پوشان خیلی زیاد بود، چون کار بزرگی برابر ژاپن کردند و می‌توانستند شرایط را تغییر بدهند و جام قهرمانی را به کشورمان بیاورند، اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد.

او افزود: قلعه نویی در چیدمان بازی آخر با قطر، ترکیب تیم برنده را تغییر داد که این آزار دهنده بود  و  اگر ترکیب تیم ملی همانند بازی با ژاپن  بود، شاید شرایط بهتر می‌شد.  همچنین تیم ملی می‌خواست همانند بازی با ژاپن از توپ‌های بلند استفاده کند که این شیوه بازی با توجه به میانگین قدی بالای  قطری‌ها درست نبود. نیمه اول بازی اصلا بازیکنان ما خوب نبودند و باز بازی می‌کردند و تمام توپ‌های سوم در اختیار حریف قرار می‌گرفت.

دهنوی گفت: قطری‌ها باهوش بازی می‌کردند و آنالیز خوبی از تیم ملی کردند. چند ماه پیش بود که تیم ملی فوتبال کشورمان  در یک بازی دوستانه توانست تیم قطر را  با هدایت کی روش شکست بدهد و ۴ گل به این تیم زد، اما متاسفانه قطری‌ها در این بازی آن قدر خوب  نفر به نفر تیم ملی  کشورمان را آنالیز کرده بودند به همین خاطر بازیکنان ما نتواستند فوتبال خود را به حریف دیکته کنند. اما در نیمه دوم با توجه به اینکه تیم ما عقب افتاده بود  همه جوره از طریق توپ‌های بلند و بازی مستقیم، فشار  بر تیم قطر وارد کرد، اما این شیوه بازی بی تاثیر بود. تیم ملی فوتبال در خط حمله مهره‌های زیادی داشت و  مهاجمان فرصت  گلزنی داشتند، اما نتوانستند از این فرصت‌ها بهره ببرند.

بازیکن سابق فوتبال درباره اینکه قلعه نویی تا پایان جام جهانی آینده، سرمربی تیم ملی باقی ماند، بیان کرد: قلعه نویی شناخت خوبی از تیم ملی دارد و می‌تواند با تغییرات یک مقدار میانگین سنی بازیکنان را پایین بیاورد. به نظرم یکی از نقاط ضعف تیم ما این بود که بازیکنان نای دویدن نداشتند و یکسری از بازیکنان  از دقیقه ۶۰ به بعد کم می‌آوردند، چون تورنمنت طولانی بود و فشار بر روی بازیکنان وارد می‌شد. قلعه نویی می‌توانست درباره یک بازیکن که خیلی به درد تیم ملی می‌خورد  یک مقدار ملاطفت به خرج می‌داد، چون جای احمد نوراللهی در تیم ملی خالی بود.

او ادامه داد: تیم ملی نظم و انضباط دارد و قلعه نویی اگر بتواند میانگین سنی تیم ملی را با بازیکنان جوان خوبی که  در ایران داریم پایین بیاورد، می‌تواند همچنان سرمربی باشد و مشکلی نیست.  با توجه به شرایطی که کشورمان دارد، نمی‌توانیم بازی با تیم‌های بزرگ انجام بدهیم و  وضعیت اقتصادی به صورتی است که هر مربی جدیدی هم  بیاوریم مشکلاتی خواهیم داشت تا آن مربی با تیم ملی آشنا شود یک مقدار زمان می‌برد.

دهنوی خاطر نشان کرد:  قلعه نویی گزینه خوبی برای تیم ملی است، اما باید تفکراتش و دستیارانش تغییر پیدا کنند، چون کمک هایش تجربه کمی برای این تورنمنت داشتند. من نمی‌خواهم به مربیان تیم ملی جسارت کنم، اما همه آن‌ها امتحانشان را پس دادند و مطهری از نساجی، رضایی از ذوب آهن، الهویی از گل گهر اخراج شده بودند و آندو تیموریان خوب بود، اما او تجربه مربیگری نداشت. به هر حال مربیان تیم ملی نتوانستند مشاوره‌های خوبی برای قلعه نویی باشند. البته اکنون قلعه نویی می‌تواند دستیارانی بیاورد که هم خارجی باشند و هم بتوانند به او کمک کنند و پیشرفت چشمگیری داشته باشند.

بازیکن سابق فوتبال درباره اینکه علت ناکامی تیم ملی فوتبال در جام ملت‌های آسیا چه بود، گفت: ما ایرانی‌ها احساسی هستیم و با منطق نمی‌توانیم کار‌ها را جلو ببریم. ما از ریشه مشکل داریم و چه کار کردیم که می‌خواهیم قهرمان جام ملت‌ها شویم. تیم قطر در ۲ تورنمنت جام ملت‌های آسیا تا فینال رفته است، اما در جام جهانی مشکلاتی دارد و این نشان می‌دهد که آن‌ها دارند کار می‌کنند. متاسفانه فوتبال ایران از پایه تا  رده بزرگسال  از لحاظ تاکنیک، فنی و زیر ساخت مشکلات دارد و ثبات فوتبالی نداریم و نمی‌توانیم با یک شیوه بازی کنیم.

او در پایان خاطر نشان کرد:  تا وقتی زیر ساخت‌ها درست نشود نباید انتظار از تیم ملی داشته باشیم و توقع قهرمانی  بیجا است. چندین سال است که ما  به خاطر نداشتن امکانات و زمین نمی‌توانیم یک تورنمنت آسیایی را در کشورمان برگزار کنیم. متاسفانه مشکلات زیاد است. تا زمانی که از مبدا و راس نتوانیم تغییرات انجام بدهیم نمی‌توانیم برای فوتبال کاری انجام بدهیم. اکثر فوتبالی‌ها در خانه هستند، اما کسانی در راس فدراسیون هستند، نه فوتبالی هستند و نه می‌دانند فوتبال چطور نوشته می‌شود، اما آن‌ها در فوتبال هستند و باید باشند.