گزارشی از حواشی عجیب انتخابات ریاست فدراسیون ورزش‌های جانبازان و توان‌یابان/ پیروزی با ۱۷ رأی سفید!

جالب اینجاست اهالی ورزش جانبازان و معلولین معتقدند اگر انتخابات دیروز صبح برگزار شده بود و آن تاخیر ۵ ساعته را نداشت، مطمئنا تعداد آرای سفید بیشتر از ۱۷ رای بود و مطمئنا به دور دوم کشیده می‌شد.
image_pdfimage_printچاپ خبر

به گزارش خبرگزاری ورزش ایران – ایپنا ؛انتخابات ریاست فدراسیون ورزش‌های جانبازان و توان یابان روز گذشته در حالی برگزار شد که با حاشیه‌هایی همراه بود. طبق برنامه قرار بود این مجمع ساعت ۱۰ صبح در سالن استاد فارسی آکادمی ملی المپیک برگزار شود، اما به خاطر نیامدن تأیید صلاحیت برخی کاندیداها، برگزاری انتخابات به بعدازظهر موکول شود. در این باره گفته می‌شود محمود خسروی وفا، رئیس کمیته ملی المپیک به عنوان نماینده این کمیته که حق رای داشته، پیشنهاد تاخیر ۵ ساعته مجمع را می‌دهد. با این نگاه که شرایط مساوی و عادلانه برای همه کاندیداها برگزار شود و مهم‌تر این که شاید در این بازه مسئولان بالا دستی نسبت به تایید صلاحیت‌ها مابقی نامزد‌ها اقدام کنند.

انتخابات، اما در شرایطی ساعت ۱۵ برگزار شد که تغییری در لیست نامزد‌ها ایجاد نشد و در نهایت رقابت بین همان چهار نفری که صبح تأییدیه آنها آمده بود، برگزار شد. این اتفاق باعث شد تا شائبه مهندسی انتخابات مطرح شود و قدری فضای مجمع ملتهب شد. طوری که از ۵۷ رای ماخوذه، ۱۷ رای سفید بیرون بیاید. یکی از نفراتی که تایید صلاحیت او برای شرکت در انتخابات ریاست فدراسیون ورزش‌های جانبازان و توان یابان نیامد، حمید عباسعلی صمیمی بود. فردی که شنیده می‌شود در صورت حضور در مجمع، مدعی کسب کرسی ریاست بود.

با غیبت صمیمی در انتخابات طرفداران و حامیان وی، رای سفید دادند و این گونه بود که کسب چنین آرایی موجب شد تا بیش از پیش به شائبه مهندسی انتخابات دامن زده شود. به خصوص این که غیبت محمود خسروی وفا در مجمع عصر هم علامت سوال بزرگی را در ذهن بسیاری ایجاد کرد. بسیاری بر این باورند خسروی وفا به نشانه مخالفت با نوع برگزاری مجمع و نیامدن تایید صلاحیت همه کاندیدا حاضر به شرکت در مجمع عصر نشده است!

نقی مهدی، رئیس هیئت جانبازان و توان یابان مازندران نیز این موضوع را علنی بین حاضران مطرح کرد. او با بیان این که در خصوص برگزاری این انتخابات مهندسی صورت گرفته برای دقایقی با شروین اسبقیان، رئیس مجمع هم درگیری لفظی هم پیدا کرد. انتخابات ریاست فدراسیون جانبازان و توان یابان ۶۲ عضو داشت که ۵۷ عضو آن در مجمع دیروز حاضر بودند. حد نصاب آرای لازم برای فرد پیروز در انتخابات‌ها، نصف به اضافه یک است. با توجه به این که در دور اول رای گیری، ۳۳ رای به دست آمد و از این کف، یعنی ۳۰ رای عبور کرد، جلیل کوهپایه زاده با ۳۳ رای به ریاست این فدراسیون رسید.

جالب اینجاست اهالی ورزش جانبازان و معلولین معتقدند اگر انتخابات دیروز صبح برگزار شده بود و آن تاخیر ۵ ساعته را نداشت، مطمئنا تعداد آرای سفید بیشتر از ۱۷ رای بود و مطمئنا به دور دوم کشیده می‌شد.حمید عباسعلی صمیمی در مقطعی دو ساله ریاست فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین وقت را در کارنامه دارد. دوره‌ای که محمود خسروی وفا به عمر مدیریتی ۳۲ ساله خود در این فدراسیون پایان داد.

حاشیه دیگر مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش‌های جانبازان و توان یابان به مهدی مبینی مربوط بود. فردی که کارمند وزارت ورزش است و در حال حاضر سرپرست فدراسیون دوومیدانی است. مبینی در حالی در این مجمع شرکت کرد و حق رای داشت که به یکباره اعلام شد او به عنوان رئیس انجمن پارادوومیدانی در انتخابات حضور پیدا کرده است. انتصاب مبینی به عنوان رئیس انجمن پارادوومیدانی در شرایطی اخیرا در سکوت مطلق انجام شده که هیچ یک از اهالی این رشته از آن مطلع نبودند. این پنهان کاری موجب شد تا اعضای مجمع به خصوص مربیان و ورزشکاران واکنش تندی نسبت به حضور مبینی در راس این انجمن داشته باشند. هر چند که در این باره شنیده می‌شود انتصاب ناگهانی او بی ارتباط به شایعه مهندسی انتخابات نبوده است.

رئیس پیشین فدراسیون ورزش‌های جانبازان و توان یابان محمد شروین اسبقیان بود. دوره چهارساله ریاست او در شرایطی رو به اتمام (اسفند ۱۴۰۲) بود که وی به خاطر گرفتن مسئولیتی سنگین‌تر در وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون ورزش‌های جانبازان و توان یابان را رها کرد. اسبقیان چندی پیش با حکم کیومرث هاشمی، وزیر ورزش و جوانان به عنوان مدیر حوزه وزارتی منصوب شد. چند صباحی از این اتفاق نگذشته بود که وزیر این بار حکم معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای را برای اسبقیان صادر کرد. در این شرایط نام نویسی از کاندیدای انتخابات ریاست فدراسیون ورزش‌های جانبازان و توان یابان آغاز شد و بر خلاف انتظار در مدت زمان کوتاهی شرایط برای برگزاری این مجمع انتخاباتی مهیا گردید.

حمید عباسعلی صمیمی، هادی رضایی، حسین رضازاده، امین‌الله مانی، علی کشفیا، عباس باغستانی، جلیل کوهپایه‌زاده، محمدرضا رحیمی، مصطفی الهی نسب، امیر ماندگار فرد، محمدرضا میرزایی‌جابری و داوود حیدری ۱۲ کاندیدایی بودند که برای پست ریاست ثبت نام کرده بودند که پیش از برگزاری انتخابات هادی رضایی، علی کشفیا و امین‌الله مانی از شرکت در انتخابات انصراف دادند. حیدری، ماندگار‌فرد و رضازاده نیز در مجمع غایب داشتند. صلاحیت حمید عباسعلی صمیمی نیامد و در مورد حیدری هم اظهارنظر صریحی نشد. در نهایت رقابت بین چهار کاندیدا برگزار شد و جلیل کوهپایه‌زاده با کسب ۳۳ رای از ۵۷ رای به عنوان رئیس این فدراسیون انتخاب شد. الهی‌نسب ۱ رای، باغستانی ۲ رای و میرزایی ۳ رای، کسب کردند.