درخواست از دولت آینده برای توجه به نخبگان ورزش و رسیدگی به زیرساخت‌های فرسوده

رئیس فدراسیون قایقرانی گفت: برخی زیرساخت‌های ما به حدی فرسوده شده‌اند که امکان بازسازی ندارند.

image_pdfimage_printچاپ خبر

علیرضا سهرابیان درباره انتظارات جامعه ورزش از رئیس جمهور و دولت آینده بیان کرد: بخشی از انتظاراتی که ما داریم را رئیس جمهور شهید ایران انجام داد مانند پرداخت پاداش ورزشکاران و توجه ویژه به ورزش ایران. همچنین دو تیم باشگاهی از سیستم وزارت ورزش جدا شدند تا دغدغه اصلی این وزارتخانه باشگاه‌داری نباشد. خیلی‌ها شعار این کار را دادند، اما آنها انجام ندادند و برای اولین‌بار کیومرث هاشمی به همراه رئیس جمهور توانستند این کار را انجام دهند که جای تشکر دارد.

او افزود: نیاز به زیرساخت داریم تا خودمان را به ورزش آسیا برسانیم. زیرساخت برخی رشته‌های پرمدال ما مربوط به ۴۰ – ۵۰ سال پیش است. برخی از زیرساخت‌ها به حدی فرسوده شده‌اند که امکان بازسازی هم ندارند. معیشت ورزشکاران ما نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. مهاجرت ورزشکاران نخبه نیاز به تفکر زیادی دارد و باید به معشیت، اشتغال و مسکن آنها توجه شود. حالا من نمی‌گویم که همه ورزشکاران از این موهبت برخوردار باشند، اما ورزشکارانی که در المپیک، بازی‌های آسیایی و قهرمانی جهان پرچم ایران را به اهتزاز در می‌آورند باید مورد توجه قرار بگیرند.

سهرابیان در مورد اعتبارات وزارت ورزش گفت: اعتبارات وزارت ورزش در یکی، دو سال گذشته در رده آخر بود. امسال این اعتبارات بیشتر شد و نشان می‌دهد وزیر ورزش ما که از جنس ورزش است تلاش کرد تا توجهات به ورزش بیشتر شود. بودجه ورزش در کشور‌های صاحب سبک بسیار بالا است و هم‌تراز با وزارتخانه‌های دیگر آنها است، چون ورزش می‌تواند قدرت یک کشور را نشان دهد. ما باید سبک نگاهمان به سمت ورزش را تغییر بدهیم. کشور‌هایی که واقعا پیشرفت کرده‌اند، ورزش را رونق می‌دهند و ورزشگاه‌های استاندارد می‌سازند.

او ادامه داد: در ایران فضا‌های ورزشی را در اختیار پیمانکاران می‌گذارند و مردم عادی امکان استفاده رایگان از آن فضا‌های ورزشی را ندارند. رییس جمهور آینده باید این موضوع را مد نظر قرار دهد. من با کیومرث هاشمی وزیر ورزش که صحبت می‌کردم یکی از دغدغه‌های او این مسئله بود و در نظر داشت برنامه‌ای داشته باشد تا مردم فقیر هم بتوانند از این اماکن ورزشی استفاده کنند و ورزش همگانی داشته باشند. امیدوارم رییس جمهور موضوع ورزش را هم مدنظر داشته باشد. نیازمند این هستیم از سیستم سنتی استعدادیابی خارج شویم و وزارت ورزش و وزارت آموزش و پرورش با هم عجین شوند.