استادیوم هایی که میزبان مرگ شدند/ مستطیل خونین

رویترز در گزارشی به مرور برخی از فجایع فوتبالی جهان از سال ۱۹۸۲ پرداخت.

به نقل از رویترز، در یکی از دیدار‌های لیگ اندونزی شاهد اتفاقی ناگوار بودیم. ماموران کنترل شورش در تلاش برای متفرق کردن هواداران از گاز اشک آور استفاده کردند و همین باعث شد که آن‌ها تلاش کنند از یک درب خارج شوند و همین مساله منجر به ازدحام گسترده و در نتیجه خفگی هواداران زیادی در ورزشگاه شد. در این حادثه دست‌کم ۱۸۲ نفر جان باختند.

در زیر مهمترین فاجعه‌های بزرگ استادیومی در فوتبال در سال‌های گذشته را می‌بینیم.

هواداران در پایان مسابقه بین المصری و الاهلی در شهر پورت سعید شورش کردند. حداقل ۷۳ نفر کشته و بیش از ۱۰۰۰ نفر زخمی شدند و لیگ مصر به مدت دو سال تعلیق شد.

دست کم ۱۹ نفر در ازدحام جمعیت در ورزشگاه فلیکس هوفوئت بوینی در ابیجان قبل از بازی مقدماتی جام جهانی مقابل مالاوی کشته شدند.

حدود ۱۲۶ نفر در ازدحام جمعیت در استادیوم اصلی فوتبال آکرا با شلیک گاز اشک آور به طرفداران در یکی از بدترین فجایع فوتبال آفریقا کشته شدند.

دست کم ۴۳ نفر زمانی که هواداران فوتبال قصد ورود به ورزشگاه الیس پارک ژوهانسبورگ را در اواسط بازی یکی از بازی‌های لیگ آفریقای جنوبی داشتند، کشته شدند.

در پی سقوط هواداران از روی صندلی‌ها و شکستن پله‌ها در مسابقات مقدماتی جام جهانی بین گواتمالا و کاستاریکا در گواتمالا سیتی، ۸۲ نفر کشته و حداقل ۱۴۷ نفر مجروح شدند.

یک جایگاه هواداران در ورزشگاه فوریانی باستیا در جام حذفی فرانسه مقابل المپیک مارسی ۱۸ نفر کشته و بیش از ۲۳۰۰ زخمی برجای گذاشت. در ادامه پارلمان فرانسه قانونی را تصویب کرد که در آن بازی‌های حرفه‌ای در روز ۵ می‌به منظور بزرگداشت قربانیان این حادثه ممنوع است.

۴۲ نفر در جریان یک بازی تدارکاتی در ورزشگاه اوپنهایمر در شهر معدنی اورکنی بین کایزر چیفز و اورلاندو پیراتز جان باختند.

۹۶ هوادار لیورپول قبل از بازی نیمه نهایی جام حذفی بین لیورپول و ناتینگهام فارست در یک محوطه شلوغ و حصارکشی شده در استادیوم هیلزبورو در شفیلد کشته شدند.

بیش از ۹۰ هوادار در جریان شورش در استادیوم ملی فوتبال نپال در کاتماندو جان خود را از دست دادند.

پیش از دیدار فینال جام باشگاه‌های اروپا بین یوونتوس و لیورپول در ورزشگاه هیسل بروکسل، ۳۹ هوادار جان باختند و بیش از ۶۰۰ نفر مجروح شدند.

بر اثر آتش‌سوزی در سکو‌های ورزشگاه Bradford’s Valley Parade در جریان بازی دسته سوم مقابل لینکلن سیتی، حداقل ۵۶ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

هواداران هنگام خروج از بازی جام بین اسپارتاک مسکو و باشگاه هلندی هارلم در ورزشگاه لوژنیکی مسکو دچار حادثه شدند.

مقامات اتحاد جماهیر شوروی سابق سال‌ها این فاجعه را فاش نکرده‌اند و زمانی که این کار را انجام دادند، آمار رسمی کشته شدگان را ۶۶ نفر اعلام کردند، اگرچه گفته می‌شود تعداد کسانی که در میان جمعیت جان خود را از دست دادند ۳۴۰ نفر بوده است.