تیم ملی فوتسال در سال ۱۴۰۱/ سه فینال و فقط یک جام برای شمسایی

تیم ملی فوتسال ایران با وحید شمسایی در سال ۱۴۰۱ کار خود را با حضور در تورنمنت تدارکاتی تایلند آغاز کرد و با همین تورنمنت سال را به پایان رساند. ایران از فروردین تا اسفند ۱۴۰۱ در چهار رویداد شرکت کرد و به سه فینال رسید، اما تنها یک جام قهرمانی سهم این تیم بود که نخستین سال تجربه سرمربیگری ملی وحید شمسایی را در خود می‌دید.

کار شمسایی از اواخر فروردین با حضور در مسابقات مقدماتی قهرمانی آسیا و صعود مقتدرانه به مرحله نهایی این مسابقات آغاز شد، با حضور و نایب قهرمانی در تورنمنت تدارکاتی تایلند و نایب قهرمانی در جام ملت‌های آسیا ادامه یافت و در نهایت با قهرمانی در تورنمنت تدارکاتی تایلند که در شهر پاتایا برگزار شد، به پایان رسید.

فروردین ۱۴۰۱؛ مقدماتی قهرمانی آسیا

تیم ایران روز ۲۱ فروردین در مرحله مقدماتی قهرمانی آسیا در منطقه مرکزی این قاره ۱۷ بر صفر مالدیو را در هم کوبید و روز‌های ۲۲ و ۲۳ فروردین به ترتیب با نتایج ۳ بر صفر و ۸ بر ۱ ترکمنستان و قرقیزستان را شکست داد و جواز حضور در مرحله نهایی جام ملت‌های آسیا را کسب کرد.

شهریور ۱۴۰۱؛ نایب قهرمانی در تایلند

تیم ملی ایران قبل از حضور در جام ملت‌های آسیا به دنبال برگزاری بازی‌های تدارکاتی با تیم‌های بزرگ بود که به این خواسته نرسید. به همین دلیل وحید شمسایی موافقت کرد که تیمش را برای آماده سازی بهتر در شهریور ۱۴۰۱ به تورنمنت تایلند اعزام کند و شاگردانش را محک بزند. ملی پوشان کشورمان با غلبه بر فنلاند (۲ بر ۱) و ویتنام (۳ بر ۱) به نیمه نهایی رسیدند و تایلندِ میزبان را در این مرحله با نتیجه ۳ بر ۲ شکست دادند. در دیدار فینال، اما شاگردان شمسایی برابر مراکش با نتیجه ۴ بر ۳ شکست خوردند تا نخستین شانس کسب جام برای شمسایی در تیم ملی از دست برود.

حسین طیبی کاپیتان ایران در دیدار با قرقیزستان

مهر ۱۴۰۱؛ نایب قهرمانی در آسیا

تیم ملی ایران بعد از تورنمنت تایلند عازم جام ملت‌های آسیا شد تا از عنوان قهرمانی خود در این رقابت‌ها دفاع کند و سیزدهمین قهرمانی ایران را در آسیا به ارمغان بیاورد. مرحله گروهی جام ملت‌ها برای ایران به سادگی به پایان رسید و تیم‌های اندونزی (۵ بر صفر)، چین تایپه (۱۰ بر صفر) و لبنان (۹ بر صفر) برابر تیم کشورمان حرفی برای گفتن نداشتند.

صعود‌های بی دردسر ایران در جام ملت‌های آسیا تا فینال ادامه یافت به طوری که ویتنام در مرحله یک چهارم ۸ بر ۱ و تایلند در مرحله نیمه نهایی ۵ بر صفر قربانی ملی پوشان شدند. در دیدار فینال، اما شانس با وحید شمسایی یار نبود و تیم کشورمان با ارائه یک بازی سوال برانگیز نتیجه را ۳ بر ۲ به ژاپن واگذار کرد. این باخت دومین فرصتی بود که ایرانِ تحت هدایت شمسایی را از رسیدن به جام قهرمانی دور می‌کرد.

حسین طیبی کاپیتان ایران در دیدار با قرقیزستان

اسفند ۱۴۰۱؛ انتقام از ژاپن و نخستین قهرمانی شمسایی

آخرین رویدادی که تیم ملی فوتسال ایران در سال ۱۴۰۱ پشت سر گذاشت، شرکت در تورنمنت تدارکاتی تایلند بود. تایلندی‌ها که به دنبال جوانگرایی و حضور پرقدرت در دوره بعدی جام ملت‌های آسیا هستند، تورنمنتی را با حضور تیم‌های ایران، مصر و عربستان در یک گروه و ژاپن، موزامبیک و تایلند در یک گروه دیگر برگزار کردند.

ایران با پیروزی ۱۱ بر صفر مقابل عربستان و ۳ بر ۱ برابر مصر به نیمه نهایی صعود کرد و بازهم حریف تایلند شد. تیم شمسایی تایلند را در این مرحله ۵ بر ۱ شکست داد تا بار دیگر در فینال به ژاپن برسد. ژاپنی‌ها هم که با تیم اصلی خود در این تورنمنت حضور داشتند به دنبال کسب عنوان قهرمانی و تداوم بخشیدن به سلطه آسیایی خود بودند، اما این بار در فینال ۴ بر ۱ به ایران باختند تا وحید شمسایی نخستین جام قهرمانی خود را به عنوان سرمربی تیم ملی کسب کند.

حسین طیبی کاپیتان ایران در دیدار با قرقیزستان

سال ۱۴۰۲؛ مسابقات قهرمانی آسیا و سهمیه جام جهانی

تیم ملی ایران در سال ۱۴۰۲ روز‌های شلوغی را در پیش خواهد داشت. ایران ابتدا باید در مسابقات مقدماتی قهرمانی آسیا شرکت کند و سپس در مرحله نهایی این رقابت‌ها حضور یابد. این دوره از مسابقات برای ایران اهمیت زیادی دارد چرا که علاوه بر تلاش برای پس گرفتن عنوان قهرمانی آسیا، تیم ملی کشورمان باید به دنبال سهمیه جام جهانی ۲۰۲۴ فوتسال هم باشد که به تیم‌های برتر قاره آسیا تعلق می‌گیرد.

حسین طیبی کاپیتان ایران در دیدار با قرقیزستان